Şu An Sitemizde
366 Ziyaretci 0 Üye Online

Blog Menusu

  Ana Sayfa
  Resimlerim
  Makalelerim
  Günlüğüm
  Biyografim

Çok Okunan Günlüklerim

Bütün fen derslerimiz kaynıyor.

Çok Okunan Yazilarim

Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmi'nin Hayatı
Sürat Nedir?
ANATOMİ
Hücre Nedir?
KUVVET NEDİR?
Pavarotti'nin ölmeden önce dostlarına yaptığı itiraflar ortalığı karıştıracak.
El Cezeri
İBN-İ SİNA
ATOM BOMBASI
BERLİN DUVARI

FEN VE TEKNOLOJİ İYİKİ VARSIN

Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmi'nin Hayatı
Horasan bölgesinde bulunan Harezm'de temel eğitimimini alan Harezmi, gençliğinin ilk yıllarında Bağdat'taki ileri bilim atmosferinin varlığını öğrenir. İlmi konulara doyumsuz denilebilecek seviyedeki bir aşkla bağlı olan Harezmi ilmi konularda çalışma idealini gerçekleştirmek için Bağdat'a gelir ve yerleşir. Devrinde bilginleri himayesi ile meşhur olan Abbasi halifesi Mem'un Harezmi'deki ilim kabiliyetinden haberdar olunca onu kendisi tarafından Eski Mısır, Mezopotamya, Grek ve Eski Hint medeniyetlerine ait eserlerle zenginleştirilmiş Bağdat Saray Kütüphanesi'nin idaresinde görevlendirilir. Daha sonra da Bağdat Saray Kütüphanesindeki yabancı eserlerin tercümesini yapmak amacıyla kurulan bir tercüme akademisi olan Beyt'ül Hikmet'de görevlendirilir. Böylece Harezmi, Bağdat'ta inceleme ve araştırma yapabilmek için gerekli bütün maddi ve manevi imkanlara kavuşur. Burada hayata ait bütün endişelerden uzak olarak matematik ve astronomi ile ilgili araştırmalarına başlar.

Bağdat bilim atmosferi içerisinde kısa zamanda üne kavuşan Harezmi, Şam'da bulunan Kasiyun Rasathanesi'nde çalışan bilim heyetinde ve yerkürenin bir derecelik meridyen yayı uzunluğunu ölçmek için Sincar Ovasına giden bilim heyetinde bulunduğu gibi Hint matematiğini incelemek için Afganistan üzerinden Hindistan'a giden bilim heyetine başkanlık da etmiştir.

Harezmi'nin latinceye çevrilen eserlerinden olan ve ikinci dereceden bir bilinmeyenli ve iki bilinmeyenli denklem sistemlerinin çözümlerini inceleyen El-Kitab 'ul Muhtasar fi'l Hesab'il cebri ve 'l Mukabele adlı eseri şu cümleyle başlar :
"Algoritmi şöyle diyor: Rabbimiz ve koruyucumuz olan Allah 'a hamd ve senalar olsun"


Bilime katkıları
Matematik Bugünkü bilgisayar bilimi ve dijital elektroniğin temeli olan 2'lik(binary) sayı sistemini ve 0(sıfırı) bulmuştur.

Cebir sözcüğü de Harezmi'nin "El’Kitab’ül-Muhtasar fi Hısab’il Cebri ve’l-Mukabele” (Cebir ve Denklem Hesabı Üzerine Özet Kitap) adlı eserinden gelmektedir. Bu eser aynı zamanda doğu ve batının ilk müstakil cebir kitabı olma özelliğini taşımaktadır.

Matematik alanındaki çalışmaları cebirin temelini oluşturmuştur. Bir dönem bulunduğu Hindistan’da sayıları ifade etmek için harfler ya da heceler yerine basamaklı sayı sisteminin kullanıldığını saptamıştır. Harezmî'nin bu konuda yazdığı kitabın Algoritmi de numero Indorum adıyla Latince'ye tercüme edilmesi sonucu, sembollerden oluşan bu sistem ve sıfır 12. yüzyılda batı dünyasına sunulmuştur. Hesab-ül Cebir vel-Mukabele adlı kitabı, matematik tarihinde birinci ve ikinci dereceden denklemlerin sistematik çözümlerinin yer aldığı ilk eserdir. Bu nedenle Harezmî (Diophantus ile birlikte) "cebirin babası" olarak da bilinir. İngilizce'deki "algebra" ve bunun Türkçe'deki karşılığı olan "cebir" sözcüğü, Harezmî'nin kitabındaki ikinci dereceden denklemleri çözme yöntemlerinden biri olan "el-cebr"den gelmektedir. Algoritma (İng. "algorithm") sözcüğü de Harezmî'nin Latince karşılığı olan "Algoritmi"den türemiştir ve yine İspanyolca'daki basamak anlamına gelen "guarismo" kelimesi Harezmî'den gelmektedir.


Astronomi Harezmi astronomidede büyük ün salmış birisidir.


Coğrafya
Başlıca eserleri
Matematik ile alakalı eserleri El- Kitab'ul Muhtasar fi'l Hesab'il Cebri ve'l Mukabele

Kitab al-Muhtasar fil Hisab el-Hind


Astronomi ile alakalı eserleri Ziyc'ul Harezmi

Kitab al-Amal bi'l Usturlab

Kitab'ul Ruhname


Coğrafya ile alakalı eserleri Kitab surat al-arz


Tarih ile alakalı eserleri Kitab'ul Tarih

28.05.2008 Tarihinde eklendi 18266 kez okundu


Diğer Yazilarim

<< Önceki

[1] 2

Sonraki >>

Yazılarım

Hücre Nedir? 2070
Sürat Nedir? 17755
KUVVET NEDİR? 1967
ANATOMİ 2151
ATOM 906
ATOM BOMBASI 1098
DEODORANTLAR TEHLİKE SAÇIYOR 798
Pavarotti'nin ölmeden önce dostlarına yaptığı itiraflar ortalığı karıştıracak. 1229
Ebu Abdullah Muhammed bin Musa el Harezmi'nin Hayatı 18267
DÜNYA 739
İBN-İ SİNA 1102
BERLİN DUVARI 933
15 Başlıkta Kuş Gribi Uyarısı 665
ALİ KUŞÇU 923
Erzurumlu İbrahim Hakkı 790

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı