Şu An Sitemizde
499 Ziyaretci 0 Üye Online

Blog Menusu

  Ana Sayfa
  Resimlerim
  Makalelerim
  Günlüğüm
  Biyografim

Çok Okunan Yazilarim

Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ?
Dünya nüfusu ve kadin erkek en kalabalik Ülkelerin nüfuslarına göre sıralaması
1 Litre Süt Nasıl Mı Oluşur? ÇOK İLGİNÇ
çoookkk İlginç bilgiler..
AKIL ALMAZ YASALAR (garip yasalar)HALA YÜRÜLÜKTE
DÜNYAYI SARSAN 50 GERÇEK
Sesle Bardak Kırma
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?
ZEKAMIZ GERİLİYOR
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?

SıRaDaN bİr BlOg..

Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ?
Bildiğiniz gibi koku almak çok güzel bir duyu. Şu ana kadar kokladığınız güzel kokuları hafızanızda canlandırmaya çalışın. Aklınıza pek çok koku gelecektir: Güller, karanfiller, lavantalar, çimenler ve değişik bitkilerin bahar aylarında çevreye yaydıkları çarpıcı kokular; çiçek açmış portakal, mandalina ve limon ağaçlarının etrafı çepeçevre saran kokuları; annenizin yaptığı kurabiyelerin ve keklerin nefis kokuları;

sabah kalktığınızda, henüz bir şey yiyip içmemişken mutfaktan gelen ekmek, yumurta, çayın cazip ko kuları, mangalda pişen etin kokusu ya da bir sabunun tertemiz kokusu....

Koku olarak tanımladığımız aslında nesnelerden buharlaşan kimyasal tanecikler, yani moleküllerdir. Örneğin, vanilya kokusu hissettiğimizde bize hoş gelen kokunun kaynağı vanilyaya ait uçucu koku molekülleridir. Buharlaşma ne kadar yoğun olursa, meydana gelen koku da o denli belirgin olur. Fırında pişmekte olan pastanın bayat bir pastaya oranla daha çok kokmasının nedeni, pastadan daha çok koku zerresinin havaya yayılmasıdır. Çünkü sıcağın etkisiyle koku molekülleri havada serbest hareket etmeye başlar ve geniş bir alana yayılabilirler.

Gün boyunca ortalama 23.000 defa nefes alırız. Sürekli tekrarladığımız bu işlem sırasında, burnumuz alınan havayı akciğerler için en uygun duruma getirir. Bu işi yaparken, aynı anda çok önemli bir işlevi daha gerçekleştirir: Koku alır.
Her nefes alışımızda, "hava" burundan içeri girer. Nefes almamızın ardından, burnun içindeki özel kemikler (türbin kemikler) havanın bir kısmını koku alıcı bölgeye yönlendirir. Böylece koku molekülleri, burun boşluğunun üst bölümünde bulunan koku algılayıcı bölgeye varırlar.

Dünyaya geldiğinizden bu yana koku duyunuzu kullanıyor, on binlerce kokuyu hiçbir güçlük çekmeden algılayabiliyorsunuz. Çünkü bunu mümkün kılan harikulade bir sisteme sahipsiniz. Koku duyunuz bir ömür boyu durup dinlenmeksizin, tek bir hata yapmaksızın sizin adınıza faaliyet gösterir. Üstelik bunlar için herhangi bir bedel ödemediniz; böyle bir beceriyi elde etmek için hiçbir eğitim almadınız, özel bir çaba harcamadınız. Hiç şüphe yok ki burnumuzdaki sistemi, koku alabilmemiz için ALLAH özel olarak yaratmıştır.

11.10.2008 Tarihinde eklendi 12105 kez okundu


Diğer Yazilarim

<< Önceki

[1] 2

Sonraki >>

Yazılarım

DÜNYAYI SARSAN 50 GERÇEK 1036
Dünya nüfusu ve kadin erkek en kalabalik Ülkelerin nüfuslarına göre sıralaması 4319
İLGİNÇ AMA GERÇEK 780
Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ? 12106
AKIL ALMAZ YASALAR (garip yasalar)HALA YÜRÜLÜKTE 1081
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ? 810
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ? 952
UYARI!! 635
çoookkk İlginç bilgiler.. 1081
ZEKAMIZ GERİLİYOR 855
Bir Sistem Daha!!!! 780
Cam Neden Saydamdır? 758
Sesle Bardak Kırma 963
Garip Vaziyetler (KOMİK) 731
KIYAMET KOPSA MEDYA NE DER ? 687

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı