Şu An Sitemizde
281 Ziyaretci 0 Üye Online

Blog Menusu

  Ana Sayfa
  Resimlerim
  Makalelerim
  Günlüğüm
  Biyografim

Çok Okunan Yazilarim

Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ?
Dünya nüfusu ve kadin erkek en kalabalik Ülkelerin nüfuslarına göre sıralaması
1 Litre Süt Nasıl Mı Oluşur? ÇOK İLGİNÇ
AKIL ALMAZ YASALAR (garip yasalar)HALA YÜRÜLÜKTE
DÜNYAYI SARSAN 50 GERÇEK
çoookkk İlginç bilgiler..
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?
Sesle Bardak Kırma
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ?
ZEKAMIZ GERİLİYOR

SıRaDaN bİr BlOg..

Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ?
Bildiğiniz gibi koku almak çok güzel bir duyu. Şu ana kadar kokladığınız güzel kokuları hafızanızda canlandırmaya çalışın. Aklınıza pek çok koku gelecektir: Güller, karanfiller, lavantalar, çimenler ve değişik bitkilerin bahar aylarında çevreye yaydıkları çarpıcı kokular; çiçek açmış portakal, mandalina ve limon ağaçlarının etrafı çepeçevre saran kokuları; annenizin yaptığı kurabiyelerin ve keklerin nefis kokuları;

sabah kalktığınızda, henüz bir şey yiyip içmemişken mutfaktan gelen ekmek, yumurta, çayın cazip ko kuları, mangalda pişen etin kokusu ya da bir sabunun tertemiz kokusu....

Koku olarak tanımladığımız aslında nesnelerden buharlaşan kimyasal tanecikler, yani moleküllerdir. Örneğin, vanilya kokusu hissettiğimizde bize hoş gelen kokunun kaynağı vanilyaya ait uçucu koku molekülleridir. Buharlaşma ne kadar yoğun olursa, meydana gelen koku da o denli belirgin olur. Fırında pişmekte olan pastanın bayat bir pastaya oranla daha çok kokmasının nedeni, pastadan daha çok koku zerresinin havaya yayılmasıdır. Çünkü sıcağın etkisiyle koku molekülleri havada serbest hareket etmeye başlar ve geniş bir alana yayılabilirler.

Gün boyunca ortalama 23.000 defa nefes alırız. Sürekli tekrarladığımız bu işlem sırasında, burnumuz alınan havayı akciğerler için en uygun duruma getirir. Bu işi yaparken, aynı anda çok önemli bir işlevi daha gerçekleştirir: Koku alır.
Her nefes alışımızda, "hava" burundan içeri girer. Nefes almamızın ardından, burnun içindeki özel kemikler (türbin kemikler) havanın bir kısmını koku alıcı bölgeye yönlendirir. Böylece koku molekülleri, burun boşluğunun üst bölümünde bulunan koku algılayıcı bölgeye varırlar.

Dünyaya geldiğinizden bu yana koku duyunuzu kullanıyor, on binlerce kokuyu hiçbir güçlük çekmeden algılayabiliyorsunuz. Çünkü bunu mümkün kılan harikulade bir sisteme sahipsiniz. Koku duyunuz bir ömür boyu durup dinlenmeksizin, tek bir hata yapmaksızın sizin adınıza faaliyet gösterir. Üstelik bunlar için herhangi bir bedel ödemediniz; böyle bir beceriyi elde etmek için hiçbir eğitim almadınız, özel bir çaba harcamadınız. Hiç şüphe yok ki burnumuzdaki sistemi, koku alabilmemiz için ALLAH özel olarak yaratmıştır.

11.10.2008 Tarihinde eklendi 11701 kez okundu


Diğer Yazilarim

<< Önceki

[1] 2

Sonraki >>

Yazılarım

DÜNYAYI SARSAN 50 GERÇEK 932
Dünya nüfusu ve kadin erkek en kalabalik Ülkelerin nüfuslarına göre sıralaması 3978
İLGİNÇ AMA GERÇEK 710
Burnumuz Nasıl Koku Alıyor ? 11702
AKIL ALMAZ YASALAR (garip yasalar)HALA YÜRÜLÜKTE 977
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ? 732
BUNLARI BILIYOR MUSUNUZ? 846
UYARI!! 603
çoookkk İlginç bilgiler.. 895
ZEKAMIZ GERİLİYOR 722
Bir Sistem Daha!!!! 683
Cam Neden Saydamdır? 674
Sesle Bardak Kırma 805
Garip Vaziyetler (KOMİK) 643
KIYAMET KOPSA MEDYA NE DER ? 592

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı