Şu An Sitemizde
738 Ziyaretci 0 Üye Online

Blog Menusu

  Ana Sayfa
  Resimlerim
  Makalelerim
  Günlüğüm
  Biyografim

dinamometre yapımı
Kuvveti nasıl ölçeriz?: Kuvvetin ölçülmesi için maddelerin esnekliğinden yararlanılır. Cisimlerin esneklik özelliklerinden yararlanılarak yapılan araçlara dinamometre, el kantarı ya da yaylı kantar adı verilir. Dinamometreler, kuvvet ölçmede kullanılır. Kuvvetin birimi Newton’ dur. Kısaca “N” ile gösterilir.

Basit Bir Dinamometre Yapalım
Araç ve gereçler:kartondan ayakkabı kutusu, beyaz dosya kağıdı, yapıştırıcı bant, küçük bir çivi, cetvel, kalem, 2 metal ataş, paket lastiği, ip, plastik bardak ve metal para, fasulye, nohut taneleri.
yapılışı
önce ayakkabı kutusunun kapağını beyaz kağıtla yapıştırıcı bant yardımıyla kapatarak kağıdın ortasına cetvelle düz bir çizgi çekin. paket lastiğini keserek düz bir lastik haline getirin. lastiğin bir ucunu bir ataşın ortasına bağlatın. daha sonra ataşı ayakkabı kutusunun kapağının iç kızmına şekildeki gibi yerleştirip küçük bir delik açarak paket lastiğinin serbest kalan ucunu kapağın ön tarafından çıkartın. ön taraftan çıkan uca da diğer ataşı takın daha sonra plastik bardağa çivi yardımıyla ağzına yakın üç yerden delik açarak ipleri bağlayın. bir başka parça ip yardımıyla bu bardağı ataşın ucuna bağlayın. dinamometrenin ölçeğini hazırlamak için ise kapağı dikey konumda tuttuklarında paket lastiğinin ucunda sarkan ataşın alt noktasını kağıt üzerinde "0" noktası olarak işaretleyin. sonra da bir cetvel yardımıyla sıfır noktasının altını birer cm aralıkla işaretleyin. dinamometreyi hazırladıktan sonra plastik bardağın içine metal para, fasulye, nohut taneleri koyarak uygulanan kuvvet değerini okutabilirsiniz. bardağa koydukları metal para yada tanelerin sayısını arttırarak uygulanan kuvvetteki artışı da gözlemleyebilirsiniz.

ben filiz nasılsınız daha yeni üye oldum bu siteye ama iyi anlaşacağımıza eminim
Henüz Blog Köşesine Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Blog Köşesine Günlük Eklenmemiş
 


Son Resimlerim

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı