Şu An Sitemizde
115 Ziyaretci 0 Üye Online

Blog Menusu

  Ana Sayfa
  Resimlerim
  Makalelerim
  Günlüğüm
  Biyografim

Güneş Bacalarıyla Enerji Üretimi, Güneş Bacası Santrali
Günümüzde,dünyanın enerji ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı fosil yakıt kaynaklarının tükenme noktasına gelmesi, insanları yeni ve alternatif enerji kaynaklarını kullanmaya ve bu enerji kaynaklarının değişik kullanım yollarını aramaya itmiştir. Güneş enerjisi, dünya üzerinde enerji üretimi açısından çok geniş uygulama sahası bulmaktadır. Bu uygulama sahalarından biride güneş bacalarıdır.Güneş bacaları yaklaşık 50 ila 400 MW’a kadar güç çıkışı sağlayabilen geniş ölçekli güç tesisleridir.Güneş bacası basit olarak hidroelektrik bir güç tesisi gibi çalışır ancak, su yerine yükselen sıcak havayı kullanılır. Geniş bir cam sera(kollektör) altındaki hava ısıtılarak, bu cam seranın tavan merkezine yerleştirilmiş olan ve yukarıya doğru hareketi sağlayan bir düşey boruya(bacaya) girer ve borunun içerisinde elektrik jeneratörlerine bağlı olan bir rüzgar türbinini döndürür. Bu rüzgar türbini vasıtasıyla elektrik üretilir. Büyük güçte elektrik üretmek için, cam sera çap olarak çok geniş ve kullanılan boru (baca) mümkün olduğunca yüksek olmalıdır.Aşağıda bir güneş bacasını çalışma prensip şeması görülmektedir.

Güneş Enerjisi hakkında bilgi; Güneş enerjisi ekipmanları; Güneş Enerjisi avantajları

information about solar energy, advantages of solar energy,solar energy equipment , how is solar energy used residential solar energy


Güneş Sera Kollektörü Ve Tabanı

Cam seranın altındaki büyük alan,düşük yansıtıcılıkta,koyu renkte bir malzemeyle kapanmıştır.Bu malzeme güneş enerjisini ısı şeklinde depolar,bu yüzden kollektör olarak isimlendirilir. Güneş ışığının büyük kısmı koyu renkteki malzemeye çarptıktan sonra ısıya dönüşür. Kolektörün tabanına ısıyı tutması için döşenecek olan malzeme,siyah çakıldır. Bu malzeme beton zemine daha kolay serilir ve yağmur yağdığında suyu kolayca geçirir.


GÜNEŞ BACASI TEMEL PRENSİBİ

Güneş kollektörü, güneş ışınımından aldığı enerjiyi ısı enerjisine dönüştürür.Kollektör tabanında toplanan ısı, kollektör üzerinde yer alan havaya aktarılır,böylece ısınan hava baca içerisine yönlenerek yükselir. Güneş kollektörünün amacı, havanın ısınarak yükselmesinden hava akımı yani rüzgar oluşturmaktır. Sonuçda rüzgar içindeki enerji, rüzgar türbinleri kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş kollektörünün iç sıcaklığındaki artış, tüm sistemi harekete geçirir. Kollektörün daha yüksek sıcaklığa ulaşması, havanın daha yüksek hıza ulaşmasını ve böylece sistemin daha fazla rüzgar gücünden elektrik üretmesini sağlar. Kollektörün üreteceği ısı enerjisi kollektörün boyutlarına, bulunulan bölgenin alacağı güneş ışınımına,dolayısıyla enlem ve boylamına ve içinde bulunulan zaman dilimine (ay,gün ve saat) yani bulunulan bölgenin meteorolojik özelliklerine bağlıdır.

http://www.unienerji.com/2008/06/04/gunes-bacalariyla-enerji-uretimi/ den alıntıdır.
Ülkemizdeki prototip veya büyük ölçekli olarak bugüne kadar inşa edilmiş olan tek sistem halen Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde dir. Mevcut güneş bacası sistemi prototip olarak tasarlanmış ve yaklaşık 1,5Kw gücündedir. güneş bacaları verimleri oldukça düşük olup ancak büyük güçlerde yapıldığı zaman ekonomik olmaktadır. Güç terimi ise güneş bacası sisteminde sera alanı , baca çapı, baca yüksekliği, arazinin güneş ışınımı değerleri vb faktörler etkili olmaktadır. Konu hakkında daha detaylı bilgi için http://yekarum.sdu.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca http://www.unienerji.com/2008/06/04/gunes-bacalariyla-enerji-uretimi/ linkinde de detaylı bilgi bulabilirsiniz.
Henüz Blog Köşesine
Biyografi Eklenmemiş
 
Henüz Blog Köşesine Yazı Eklenmemiş
 
Henüz Blog Köşesine Günlük Eklenmemiş
 

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı