Şu An Sitemizde
423 Ziyaretci 0 Üye Online

fenokulu.net :: Başlığı Görüntüle - Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?


DUYURU
Sayın Üyelerimiz
Forum Sayfasına Giriş Yaptıgınızda Forum Sayfaısnı Boş Olarak görüyorsanız Oturumunuzu Kapatıp yeniden Açmanız Gerkiyor
Eğer Siz Forum köşesine girdiğinizde Forum Sayfasını Boş Olarak Görüyorsanız
Lütfen Buraya Tıklayıp Oturumunuzu Kapatıp Yeniden Giriş Yapın

OTURUMU KAPAT

 Pano KılavuzuPano Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Oturum AçOturum Aç 

Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır?

 
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> 7. Sınıf Öğrencileri İçin Yıl Sonu SBS Sınavı
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj
mervenurs
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 06042008
İletiler: 3899
Şehir: MUGLA

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 2:03 am    İleti konusu: Fen ve Teknoloji Dersine Nasıl Çalışılır? Alıntıyla Cevap Gönder

Fen Derslerine Nasıl Çalışalım?
Fen Bilgisi dersi, derste öğrenilir. Sizler de dersi çok iyi takip ederek ayrıntıları yakalamaya çalışın. Kaçırdığınız veya anlayamadığınız noktaları ise derste öğretmeninize hemen sorun ve sonuçları not alın.Okulda öğrenemediğiniz Fen Bilgisini Dersanelerde öğrenemezsiniz.

Derste mutlaka kendi notlarınızı kendiniz tutun ve öğretmenin özellikle vurguladığı noktalara daha sonraki tekrarlarınızda anlayabileceğiniz işaretler koyun. Derste çözülen örnek soruları eksiksiz olarak not alın ve gerekli açıklamaları not düşün. Hazırladığınız bu notlarınızı günü gününe tekrarlar yaparak öğrendiklerinizi pekiştirin ve sonra konu ile ilgili örnekler (özellikle daha OKS de önceki yıllarda çıkmış sorular) çözerek bilgilerinizin kalıcı olmasını sağlayın.Fen Bilgisi konularının zihnimizde kalıcı olmasını sağlamak için, konuyu dinlediğiniz akşgül mutlaka en az bir 10 dakika tekrarını yapın.




Soru çözümüne, kolaydan zora doğru ve özellikle çözümü yapılmış sorulardan başlamanız daha yararlı olacaktır. Çözemediğiniz soruların örneklerini inceleme imkanınız olacaktır. Ayrıca geçmiş yıllardaki OKS de çıkmış soruları çözmek size, çıkabilecek soru tipleri hakkında fikir verecektir.Fen Bilgisi sınavlarında sorular yorum ağırlıklı olduğundan dikkat ön plana çıkmaktadır. Bu nedenle dikkatsizlikten yanlış yapma oranı oldukça fazladır. Burada dikkat edilecek şey sorunun açıklama ve esas vurgulanan kısmının çok iyi okunmasıdır.

Özellikle altı çizili olan kelimeler dikkatle tekrar okunmalıdır.Unutulmamalıdır ki Puan hesaplamasında özellikle Fen lisesi hedefleyen öğrencilerimiz için Fen soruları çok daha önem arz etmektedir.

Formülleri ezberlemektense, formülü sık sık kullanarak, o bölümle ilgili bol örnek sorular çözerek hafızada kalıcılığı sağlanmalıdır.

Ders çalışırken başarılı olmanız için odanızın fiziki şartlarını ders çalışmayla uygun hale getirin. Dikkatinizi dağıtabilecek; müzik, tv, bilgisayar, oyuncak, poster ve telefon gibi etmenleri çalışma ortamınızdan uzak tutun. Hedefe koşarken gücünüzü, motivasyon seviyenizi yüksek tutup hızınızı en uygun şekilde ayarlayın.



FİZİK KONULARINA NASIL ÇALIŞABİLİRİZ?


İlk olarak yapılması gereken iş, fiziğe karşı olan ön yargıdan kurtulmak olmalıdır. Fizik konularına cesaretle yaklaşmalı, bu dersi başarabileceğimize inanmalıyız. Unutulmamalı ki Einstain, İbn-i Hacer, Çiçero gibi insanlar önceleri kabiliyetsiz, düşünme özürlü zannedilirken sonraları inançları, kendilerine güvenleri ve azimleri sayesinde dünya çapında büyük düşünür ve bilim adamı hâine gelmişlerdir.

Özellikle son yıllarda Liselere Giriş Sınavlarında VE ÖSS de bilgiye dayanan yorum sorularının ağırlıklı olarak geldiğini görmekteyiz. Bundan dolayı, sadece konulardaki vurguları ve formülleri ezberlemektense, konunun amacı ve mantığı anlaşılmaya çalışılmalıdır. Böylece aynı konu içinde sorulabilecek çok farklı tipteki yorum soruları çözülebilir

Fizik dersinin birçok dersten farklı yanı günlük hayatta kullanıgül veya gerçekleşen şeylerin bu dersle ilgisi olmasıdır. Bu nedenle öğrendiklerinizin günlük hayatla bağlantısını kurmanız öğrenmenin verimini artıracaktır.


KİMYA VE BİYOLOJİ KONULARINA NASIL ÇALIŞIRIZ?


Biyolojiyi öğrenmenin en etkili yolu sık sık tekrardır. Her dersin zeka ile halledilebilecek yoruma dayalı yönünün yanında ezberlenecek yönü mutlaka vardır. Biyolojideki kavramları ezberlenecek kısımdan kabul edebilirsiniz, aynı matematikteki formüller gibi. Bu yapılırken görsel malzeme kullanılabilir. Örneğin kalp ile ilgili kavramları öğrenecekseniz resim, afiş, fotoğraf, tablo veya maketlere bakarak çalışabilirsiniz.

Çalışmalarınızı düzenli olarak yapmalısınız. Bunun için çalışma plânınızda biyolojiye periyodik olarak yer verin. Ya günlük, ya da haftalık çalışın.

Ders çalışırken anlayamadığınız ya da kafanıza takıgül noktaları not etmeli, öğretmenlerinize sormalısınız. Akıllı insan aklını kullanır, ondan daha akıllısı başkalarının aklının da kullanır

Sınavlarda soruyu anlamak çözümü için bir aşamadır. Başarmanın yolu soruyu anlamaktan geçer. Bu nedenle soruda altı çizili kelimelere dikkat edilmelidir. Özellikle olumsuz sorularda, kesinlikle, en az, en çok, yanlıştır, doğru değildir, olamaz vs. gibi sorunun çözümünde anahtar görevini üstlenen kelimelerin altı çizilidir. Bu kelimelerin anlamlarına dikkat edilerek sorunun cevabı düşünülmelidir. Şekil çizimlerine önem verin ve gerekli gösterimleri şekil üzerinde yapın. Soru çözümünde kolaydan zora doğru hareket etmiş ve özellikle çözümü için düzenli bir aşama takip etmiş olursunuz. Bu sizin bakış açınızı genişletir. Soruyu anlamanızı kolaylaştırır.

Unutmayın ki en büyük düşmanınız kendi önyargılarınızda,ilköğretimin 6-7 ve 8. sınıflarında Fen Bilgisi dersine karşı geliştireceğiniz önyargı temelini oluşturduğu lise Fizik,Kimya,Biyoloji dersleri için de bir nevi köprü vasifesi taşımasıdır. Fen Bilgisi dersi asla başarılamayacak zor bir ders değildir!.. Bu düşünceyi her zaman kendinize fısıldayın ve başarabileceğinize kendinizi inandırın. Belirtilen bu uyarılara uyabildiğiniz zaman göreceksiniz ki, Fen Bilgisi ne kadar zevkli ve kolay bir dersmiş.
Yorum yeteneğinizin ve test çözme hızınızın artması için çok sayıda test çözmelisiniz. Sınavlardaki soru çeşitliliğini düşünecek olursak kullandığınız kaynaklar da silerin motivasyonunuzu hep üst düzeyde tutacak şekilde olmalı benim tavsiyem dergiler olacak sizlere.



konuyu nereye açacağımı bulamadım Smile
Yanlış yerde ise taşınır Wink

Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster E-Posta gönder
emre2395



Kayıt: 07122008
İletiler: 445
Şehir: Kaya Karakaya Fen Lisesi

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 3:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

FEN BİLGİSİ DERSİNE NASIL ÇALIŞMALI?
Fen Bilgisi üç ana bilim olan Fizik, Kimya ve Biyoloji bilimlerinden oluşur.

Fizik dersi: Vektör, Kuvvet, Basit Makineler, Kütle - Öz kütle, Sıcaklık ve Genleşme, Hareket, İş - Enerji - Güç, Elektrik ve Elektrostatik, Işık gibi konulardan oluşur. Bu konular LGS'de çıkan sorulan %65-75 arasını kapsamaktadır.

Fizik sorularında başarı göstermek için öncelikle uyulması gereken kurallar şöyledir:

- Fizik konularını derste dinleyip anlamak başarmak için ön koşuldur.
- Konu ile ilgili kavramları iyi öğrenmeli
- Anlaşılamayan kavram ve tanımlarla ilgili kısa ve açıklayıcı notlar almalı
- Önce temel bilgiler pekiştirmeli ve konular temel bilgiler öğrenilmeden genel bilgilerin kullanılacağı sorulara geçilmemelidir.
- Konuların iyi anlaşılır hâle gelmesi için mümkün olduğunca fazla soru çözülmelidir.
- En son geçmiş yıllarda çıkmış sorular çözülerek karşılaştırma yapılmalıdır.

Fizik soruları hangi niteliklere sahiptir. Bu derse ait sorular çözülürken nelere dikkat edilmelidir?

Fizik sorularında karşılaşıgül belli başlı soru tipleri şöyledir:
- Sıralama soruları
- İlk duruma göre son durumu kıyaslama soruları
- Oran soruları
- İlke soruları

Soru çözümlerinde aşağıdaki tavsiyelere dikkat edilmeli.

- Soru çözümleri kolaydan zora olmalı,
- Sorulara ezberci mantıkla değil, düşünerek ve mantıkla yaklaşılmalı,
- Sorulara çözülemez ön yargısıyla yaklaşılmamalı,
- Önce soruyu anlayıp nasıl çözmek gerektiği hakkında fikir yürütmeye çalışılmalı
- Soru çözerken mümkünse şekil ve grafik çizerek olay somutlaştırılmalı ve zaman kaybı önlenmelidir.

Yanlış bir ön yargı sonucu öğrenciler tarafından branş dersler içinde en zor olarak algılanan konular fizik dersi konularıdır. Başarısızlığın temel nedeni de budur. Fizik dersi de diğer dersler gibi algılanmalıdır.

Kimya konuları: Maddenin Yapısı, Özellikler ve Etkileşimlerini inceler. Kimya konularında gözlemlerin nasıl formüle edildiği, analitik düşünce ve problem çözme yeteneğinin nasıl kazanılacağı öğrenilir.

Kimya dersinde önyargıyla yaklaşıldığında karmaşık bir ders gibi görünse de konular dikkatlice dinlenildiğinde kolay anlaşılır bir ders oldu görülecektir. Bu konularla ilgili örnekler iyi öğrenilmeli, benzer nitelikle örnekler bulunarak çözülmelidir.


Kimya soruları hangi niteliklere sahiptir?

Kimya problemlerinde güçlük çekilmesinin sebebi, problemde geçen kimyasal prensipleri, kullanıgül terim ve birimlerin anlaşılamamasıdır. Bu nedenle problem dikkatlice okunmalı, bütün terimlerin ve birimlerin anlamı kavranıldığından ve soru ile ilgili gereken kimyasal prensiplerin bilindiğinden emin olunmalıdır.

Kimya konularında başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?

- Kimya konuları birbiriyle bağlantılıdır. Madde ve özellikleri konusuyla çözeltiler, kimyasal hesaplamalar ile mol kavramı arasında bağlantı kurulabilir. Bu nedenle kimya konuları öğrenilirken bir bütün şeklinde düşünülmelidir.

Kimya konuları çalışılırken hangi yardıma kaynak ve materyallerden yararlanmak gerekir?

- Konular derste anlaşıldıktan sonra ders notlarından tekrar edilmeli ve çözülmüş örnekler tekrar çözülerek anlaşılamayan kısımlar tespit edilmelidir.
- Konuyla ilgili kavrama testleri, kitaptaki test ve soru bankasındaki sorular eksiksiz çözülerek konular pekiştirilmelidir.

Biyoloji Konuları; canlılar bilimi olarak da adlandırıgül biyoloji ile ilgili sorular, Hücre, Fotosentez ve Solunum, Canlılarda çoğalma ve Kalıtım, Sistemler, Tek Hücreli Canlılar, Bitkiler ve Hayvanlar Alemi gibi konulardan oluşmaktadır.

Biyoloji nasıl dinlenmeli ve bu dersle ilgili bireysel çalışmalarda nelere dikkat edilmelidir?

- Biyoloji dinlenilirken anlatılanların yaşamla ve çevreyle ilgili olduğu bilincine varılmalıdır. Öğretmen tarafından vurgulanan kısımlara dikkat edilmelidir.
- Sebep - sonuç ilişkileri dikkate alınarak ezberden kaçılmalıdır.
- Konu ile ilgili şekil, grafik tablo ve diğer yardımcı unsurlar iyi incelenmelidir.

- Temel kavram ve ilkeleri kolay hatırlayabilmek için anlaşılabilir kelime veya sembollerden faydalanmak doğru olacaktır. Biyoloji soruları hangi niteliklere sahiptir? Bu sorular çözülürken nerelere dikkat edilmelidir?

- Biyoloji soruları genellikle olaylar arasında bağlantı kurmayı grafik ve tabloları iyi okumayı gerektiren sorulardır.
- Sorularda başarılı olabilmek için koruya hakim olmak gerekir.
- Şekil sorularında şekli dikkatle incelemek ve bu tip sorulara aşinalık gerekmektedir.
- Paragraf tipi sorularda cevap sorunun içinde olduğu için dikkat gerektirmektedir.

Biyoloji konularında başarılı olabilmek için hangi hususlar göz önünde bulundurulmalıdır?

- Konular eksiksiz yani konu kaçırılmadan dinlenilmelidir. Canlı varlıklara karşı ilgili bir zihinsel hazırlık ve merak güdüsü biyoloji öğrenmeyi kolaylaştırır.
-Yardımcı kaynaklar ve materyallerden, biyoloji atlaslarından, şekillerinden, grafik ve tablolardan faydalanılmalıdır.



Bu da benden olsun ama konu taşınacak çünkü performans ödevi ile alakası yok.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
crazy_miray
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 09032008
İletiler: 16537

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 3:37 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

O zaman SBS'ye taşırız. Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
mervenurs
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 06042008
İletiler: 3899
Şehir: MUGLA

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 5:51 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tamam.

Emre sana da teşekkürler Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster E-Posta gönder
turkuaz95
Yönetici Yardımcı Adayı
Yönetici Yardımcı Adayı


Kayıt: 21022008
İletiler: 2318
Şehir: Hep Seni Hatırlatır Her Cama Çarptığında, Sırılsıklamdık Yağmurda, Galata'da Rıhtımda.. ((:

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 6:26 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Teşekkür ederim.

Bence SBS ile alakası yok.Fen ve Teknoloji bölümünde bir yer olmalı xD
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
crazy_miray
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 09032008
İletiler: 16537

İletiTarih: Cmt Şub 14, 2009 4:57 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence Fen bölümünde olmamalı.Çünkü Fen bölümlere ayrılmış."Matematik Nedir?" Matematik bölümünde olabilir;ama Fen Bilgisi hangi konuda durur bilemem.O yüzden burada durması daha yararlı... Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
mervenurs
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 06042008
İletiler: 3899
Şehir: MUGLA

İletiTarih: Pzr Şub 15, 2009 3:34 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Bence de matematikte olmaz yani...

Rica ederim Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster E-Posta gönder
crazy_miray
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 09032008
İletiler: 16537

İletiTarih: Pzr Şub 15, 2009 3:38 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Örnek vermek anlamında söyledim;ama yanlış anlaşıldı sanırım. Smile
Tekrar teşekkür ederim canım. Wink
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
mervenurs
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 06042008
İletiler: 3899
Şehir: MUGLA

İletiTarih: Pzr Şub 15, 2009 3:40 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tamam.Ama yine de bence yeri iyi... Smile
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster E-Posta gönder
crazy_miray
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi


Kayıt: 09032008
İletiler: 16537

İletiTarih: Pzr Şub 15, 2009 3:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet. Wink
Bölümleri olduğu için buraya koymak daha mantıklı.Neyse...
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> 7. Sınıf Öğrencileri İçin Yıl Sonu SBS Sınavı Saatler GMT +10 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

 
Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız


Powered by phpBB © 2001-2003 phpBB Group
phpBB port v2.0.7 based on Tom Nitzschner's phpbb2.0.6 upgraded to phpBB 2.0.7 standalone was developed and tested by:
ChatServ, mikem,
and Paul Laudanski (aka Zhen-Xjell).

Version 2.0.7 by Nuke Cops © 2004 http://www.nukecops.com

Son Videolar

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı