Şu An Sitemizde
120 Ziyaretci 0 Üye Online

6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Konu, Deney, Etkinlik, Sunu, Test, Bulmaca ve Kavram Haritaları/ Canlılık Hücreyle Başlar/PREPARAT HAZIRLANMASI

Aradığınıza hızla ulaşmak için, en üstteki Fenokulunda Araştır kutucuğunda arama yapabilir veya konular kısmından, ilgili sınıf ve konuyu seçerek aradığınız tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.Fenokulun hiçbir bölümü ücretli değildir.

 
Konu Dosyalar Deneyler Videolar Testler Flash Sunumlar Bulmacalar Resimler Kavram Haritası Diğer

 


Sayfayı Yazdır

PREPARAT HAZIRLANMASI

PREPARAT HAZIRLANMASI

Toplanan çeşitli hayvan ve bitkiler laboratuarda incelenirken çeşitli kesitler alınır ve bu kesitlerin bazıları atılamayacak kadar güzel örneklerdir. Ayrıca mikroskobik canlılardan elde edilmesi güç olanlarına da rastlanacaktır.
Bu durumlar düşünülerek herkesin yapabileceği ve alışkanlık kazandıkça daha iyi sonuçlar alınabilecek bir yöntemdir Gliserin – Jelatin yöntemi.
Önce Gliserin – Jelatin denilen monte ortamın hazırlanışını görelim. 3 gr. Jelatin 18cc damıtık su içine küçük parçalara ayrılmış olarak konur. Bir saat kadar bekletilerek Jelatin parçalarının suyun içinde iyice yumuşamaları sağlanır. Sonra su içinde yumuşayan jelatin parçaları suyu ile birlikte büyükçe bir tüpe konur. Tüp su banyosu içinde ısıtılır. Jelatin su içinde iyice eridikten sonra üzerine, soğumadan, 21cc yoğun gliserin dökülür. Isıtma ve karıştırılmaya biraz daha devam edilir. En sonunda tüpe 1 gr fenol eklenir. Bu gliserin – jelatinin zamanla küflenmesini önler. Sonunda tüp boyunca bir cam çubuk kesilir ve bir lastik tıpanın ortasından geçirilerek tüpün ağzı cam çubuklu tıpa ile kapatılır. Bu hazırladığımız maddeye kısaca G-J de denir.


PREPARAT YAPMA

Hazırlanan G-J ile daha çok bitki kesitlerinin ve çeşitli bölümlerinin preparatları yapılmakla birlikte hayvanlardan bazılarının preparatlarının yapımında da iyi sonuç alınıyor. örnek verecek olursak taze bitkiden alınmış kesit % 70’lik alkole atılarak hücreleri öldürülür. Sonra suyu alınır ve sonra gliserin içine konur. En sonunda G-J içinde lam lamel arasına yerleştirilir. Kesitleri kalın ve kaba kısımlardan alınmışsa önce gliserin içine konur daha sonra G-J içinde monte edilir. Çok nazik kısımlardan alınmış olan kesitler önce suya, sonra alkole, sonra yeniden suya alınır. Bundan sonra temiz bir lam üzerine konulur ve lamel kapatılır. Lamelin bir kenarına bir damla gliserin damlatılır. Lamelin altındaki bitkinin suyu buharlaştıkça gliserin yavaş yavaş kesite geçer. Bunun gerçekleşmesi için biraz beklemek gerekir. En sonunda lamel yavaşça kaldırılıp kesitin bulunduğu yere ısıtılarak eritilmiş bir damla sıcak G-J damlatılır. Zaman geçirilmeden üzerine lamel kapatılır. Lam ve lameller iyice temizlendikten sonra lam üzerine yukarıdaki işlemlerden geçmiş olan kesit konulur. Bunun üzerine bir damla sıcak G-J damlatılır. Zaman geçirilmeden lamel kapatılır. Eğer bu işlem soğuk bir yerde yapılıyorsa lam önceden eli yakmayacak kadar ısıtılmış olmalıdır. Durum tersine ise G-J konulduğu yerde hemen donarak işlemin bozulmasına neden olur. Lamel kenarlarından taşan G-J jiletle kazınır. Lamelin çevresine birkaç kat olmak üzere bir kibrit çöpü ile kanada balzamı sürülür ve kurumaya bırakılır. Sürülmüş olan balzam iyice kuruduktan sonra lamın iki başında kalan boş kısımlara etiket yapıştırılarak bunlar üzerine tarih, kesitin adı vb yazılır.
Örnek olması bakımından basit yengeçlerden Su piresi nin monte edilişini görelim: Hayvan bir pipetle saat camına alınır. Bunlar üzerine damla damla ve aralıklı olarak % 96’lık alkol eklenir. Bir süre sonra hayvanlar bayılır ve daha sonra ölürler. Saat canımdan suyun fazlası boşaltıldıktan sonra buradan alınacak hayvanlar temiz bir lam üzerine konulur. Üzerine G-J damlatılarak lamelle kapatılır. Bundan sonraki işlemler bitkilerde olduğu gibi yapılır. Dikkatle yapılırsa eğer uzun yıllar bozulmadan kalır.
 

Yasemin Angin


Diğer Konu Sayfa Listesi

Gösteri Deneyleri Nasıl Yapılır?
Detaylı anlatımı ile yüzlerce deney ve yapılışı
Bilim şenliklerinde yapılabilecek su deneyleri
Bilim Çocuk Dergisi Panosu Hazırlıyoruz
Laboratuar malzeme resimleri 2
Laboratuar malzeme resimleri
Bilimsel Fen Projesi Nasıl Hazırlanır?
Işık Mikroskopu Nasıl Çalışır?
Laboratuar ve Mikroskop Kullanımı Ders Notu
Soru ve Cevaplar ile Hücre ve Özellikleri
Mikroskob Nedir? Nasıl kullanılır?
Canlıların Ortak Özellikleri
Hücrenin Yapısı ve Görevleri
Hücre ve Organeller
Hayvan ve bitki hücresi özellikleri ve organellerin görevleri
Hücre Nedir?
PREPARAT HAZIRLANMASI
MİKROSKOP VE KULLANILMASI
MİKROSKOBU TANIYALIM
MİKROSKOP YAPISININ TANITILMASI
Canlılardaki farklı Hücreleri Tanıyalım
Hücrenin temel kısımları (Konu Anlatımı)
 
 

 

www.sbstercihrobotu.com  / www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası

Copyright © 2002-2013 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı