Şu An Sitemizde
189 Ziyaretci 0 Üye Online

6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Konu, Deney, Etkinlik, Sunu, Test, Bulmaca ve Kavram Haritaları/ Canlılık Hücreyle Başlar/Yanak içi epitelyum ve Soğan Zarının Mikroskop İle İncelenmesi

Aradığınıza hızla ulaşmak için, en üstteki Fenokulunda Araştır kutucuğunda arama yapabilir veya konular kısmından, ilgili sınıf ve konuyu seçerek aradığınız tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.Fenokulun hiçbir bölümü ücretli değildir.

 
Konu Dosyalar Deneyler Videolar Testler Flash Sunumlar Bulmacalar Resimler Kavram Haritası Diğer

 


Sayfayı Yazdır

Yanak içi epitelyum ve Soğan Zarının Mikroskop İle İncelenmesi

 

AĞIZ İÇİ EPİTEL HÜCRESİ VE SOĞAN ZARI HÜCRESİ İNCELEMESİ


DENEYİN AMACI : Yanak içi epitelyum hücrelerini gözleyerek hayvan hücrelerinin yapısı hakkında bilgi edinmek. Soğan zarı hücrelerini gözleyerek bitki hücrelerinin yapısı hakkında bilgi edinmek ve bitki hücrelerinin yapısını öğrenmek.
KULLANILAN MALZEMELER: Mikroskop, lam, lamel, bisturi, kuru soğan, kürdan, kurutma kağıdı (kağıt havlu), damlalık, metilen mavisi veya iyot çözeltisi.
DENEYİN YAPILIŞI, ANALİZİ VE DEĞERLENDİRİLMESİ:
A. Ağız İçi Epitel Hücreleri:
1. Lam üzerine küçük bir damla su damlatınız (Şekil 2.1). Temiz kürdan yardımı ile yanak içerisinden aldığımız numuneyi (Şekil 2.2) lam üzerindeki suya karıştırınız (Kürdanı yanak içine çok hafif sürünüz, yanak içini zedelemeyiniz.). Üzerine bir damla metilen mavisi veya iyot çözeltisi damlatılıp lamelle kapatarak mikroskop altında incelenir (Şekil 2.3-4).
2. Bazı hücreler üst üste veya parçalanmış olabilir. Hücreleri önce küçük objektif (Şekil 2.5) ile sonra büyük objektif (Şekil 2.6) ile gözleyiniz. En iyi gördüğünüz birkaç hücrenin şeklini çiziniz.

 B- Soğan Zarı Hücreleri:
1. Bir adet kuru soğan (Şekil 2.7) alınarak ikiye bölünür (Şekil 2.8). Etki kısımlardan biri alınarak dış (tümsek) kısmında bulunan saydam ve çok ince olan soğan zarı (Şekil 2.9) bir pens yardımı ile alındıktan sonra dış kısmı üste gelecek şekilde lam üzerindeki bir damla suya düzgün bir şekilde konularak lamel kapatılır (Şekil 2.10). Hazırlanan numuneyi önce küçük (Şekil 2.11) sonra büyük objektif (Şekil 2.12) ile inceleyiniz.
2. Aynı şekilde bir numune hazırlanarak üzerine bir damla metilen mavisi veya iyot çözeltisi damlatınız (Şekil 2.13-14). Numuneyi önce küçük (Şekil 2.15) sonra büyük objektif (Şekil 2.16) ile inceleyiniz.

 

Kaynak:http://mobilim.bozok.edu.tr


Diğer Konu Sayfa Listesi

Yanak içi epitelyum ve Soğan Zarının Mikroskop İle İncelenmesi
Labaratuvar Araç ve Gereçleri
Labaratuvarda Uymamız Gereken Kurallar
Mikroskop Nasıl Çalışır? Özellikleri Nelerdir?
Hücre , Organeller ve Organelerin Görevleri
Hücre Organelleri Yapılandırılmış Grit
Hücre Organellerinin Görevlerini Fabrika Bölümlerine Benzetilme Etkinliği
Organeller ve Görevleri
Hücrenin ana bölümleri ve organellerinin özellikleri (Konu Anlatımı)
Çekirdek
Hücre Zarı
Organeller ve görevleri
Stoplazma
 
 

 

www.sbstercihrobotu.com  / www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası

Copyright © 2002-2013 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı