Şu An Sitemizde
523 Ziyaretci 0 Üye Online

6. Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Konu, Deney, Etkinlik, Sunu, Test, Bulmaca ve Kavram Haritaları/ Çiçekli Bitkilerde Üreme/Çiçekli Bitkilerde Üreme

Aradığınıza hızla ulaşmak için, en üstteki Fenokulunda Araştır kutucuğunda arama yapabilir veya konular kısmından, ilgili sınıf ve konuyu seçerek aradığınız tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.Fenokulun hiçbir bölümü ücretli değildir.

 
Konu Dosyalar Deneyler Videolar Testler Flash Sunumlar Bulmacalar Resimler Kavram Haritası Diğer

 


Sayfayı Yazdır

Çimlenmeyi etkileyen faktörler yönergesi

6. Sınıf çimlenmeyi etkileyen faktörler yönergesiDeneyin adı: Bitkilerin çimlenmesini etkileyen faktörler.

Deneyde kullanılan malzemeler: Fasulye tohumları, pamuk, çimlenme kabı(4 adet), cam kavanoz(1 adet), mum, ışık geçirmeyen kutu

Deneyin yapılışı: Fasulyelerin hangi koşullarda çimlenip hangi koşullarda çimlenmenin gerçekleşmeyeceğini öğrenmek için 5 ayrı çimlenme koşulu oluşturulur ve fasulyeler dikilir. Daha sonra yaklaşık bir hafta boyunca dikilen fasulyeler gözlemlenir.
    Oluşturulacak olan koşullar:
1.    Sıcak, nem, karanlık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra çimlenme kabı ışık geçirmeyen karton bir kutunun içine yerleştirilir ve oturma güneş gören pencereye bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

2.    Sıcak, nem, ışık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra çimlenme kabı oturma odasında güneş gören pencereye bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

3.    Soğuk, nem, karanlık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. Daha sonra kap buzdolabına bırakılır. Deney süresince pamuğun nemli kalması sağlanır.

4.    Sıcak, nem, ışık, havasız: Kavanozun içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Pamuk nemli olacak kadar su ilave edilir. İçine yanmakta olan bir mum bırakıldıktan sonra kavanozun ağzı hava geçirmeyecek şekilde sıkıca kapatılır. Daha sonra kavanoz oturma odasında güneş gören pencereye bırakılır.

5.    Sıcak, kuru, ışık, hava: Çimlenme kabının içine bir miktar pamuk yerleştirilir. Pamuk katmanın üzerine fasulyeler yerleştirilir. Üzerine bir miktar daha pamuk yerleştirilir. Hiç su ilave etmeden sıcak bir odada tutulur.

    Sonuçlar:
**    1 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

**    2 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, hava ve ışık altında çimlenme ………………………….

**    3 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde soğukta, nem, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

**    4 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nem, havasız ve ışık altında çimlenme ………………………….

**    5 numaralı kapta çimlenme ……………………………… O halde sıcaklık, nemsiz ortamda, hava ve karanlıkta çimlenme ………………………….

                                          Hazırlayan:      Hayrullah DERELİ

Word hali


DİĞER SAYFALAR

Çimlenmeyi etkileyen faktörler yönergesi
Fasulyenin çimlenmesi ( Video)
Çiçekli Bitkilerde Çimlenme Etkinlik Kağıdı
Çiçekli Bitkilerde Üreme Döngüsü Etkinlik Kağıdı
Çiçekli Bitkilerde Üreme, Büyüme Ve Gelişme Etkinlik
Tohumun Hikayesi
FUNGİ( GERÇEK MANTARLAR)
 
 

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam [email protected] Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı