Şu An Sitemizde
203 Ziyaretci 0 Üye Online

7. Sınıf Sınıf Fen ve Teknoloji Dersi Konu, Deney, Etkinlik, Sunu, Test, Bulmaca ve Kavram Haritaları/ Boşaltım Sistemi/Boşaltım Sistemimiz

Aradığınıza hızla ulaşmak için, en üstteki Fenokulunda Araştır kutucuğunda arama yapabilir veya konular kısmından, ilgili sınıf ve konuyu seçerek aradığınız tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.Fenokulun hiçbir bölümü ücretli değildir.

 
Konu Dosyalar Deneyler Videolar Testler Flash Sunumlar Bulmacalar Resimler Kavram Haritası Diğer

 


Sayfayı Yazdır

Boşaltım Sistemi (Boşluk Doldurma Etkinlik)

İnsanda ........................... sisteminin en önemli organı böbrektir. ............................... biçiminde olan böbrekler, karın boşluğunun arka kısmında bel hizasında bulunur.Her böbreğe bir ............................ girer, bir ................................ çıkar.Böbrek atardamarı ile böbreğe gelen kan ............................... da süzülür.Kanda bulunan ........................... su ve diğer boşaltım artıkları bu süzülme ile kandan uzaklaştırılır.Süzülen ............................ böbrek atardamarı ile toplanarak böbrekten çıkar.Böbrekte oluşan, artık maddelerin bulunduğu süzüntüye .......................... denir.Artık maddeleri taşıyan bu süzüntü ........................... ................................ ile vücut dışına atılır.Boşaltım sadece böbrekler tarafından gerçekleştirilmez.Akciğerler, ............................ gibi boşaltıma yardımcı olan farklı yapılar da vardır.Solunum sonucu oluşan ................................... ve su buharı akciğerler ile vücut dışına atılır.Deriyle ise artık maddeleri içeren ................... dışarı atıılır.Artık maddeleri uzaklaştıran bu iki organ da bu şekilde boşaltıma .............................. olmuş olur.Metabolizmanın düzgün çalışabilmesi için bu kadar önem taşıyan boşaltım sisteminin sağlığının korunması için bol .................... alınmalı, .......................... ve ................ yiyecekler fazla tüketilmemelidir.Boşaltım sisteminde oluşabilecek bir rahatsızlığın diğer .............................. de etkileyeceği unutulmamalıdır.Organizmada bütün sistemler birbirleriyle ............................... olarak çalışmaktadır.Bu nedenle sistemlerin sağlığı bir ........................ halinde korunmalıdır.

Hazırlayan:Selda Güneş


DİĞER SAYFALAR

Boşaltım Sistemimiz İle İlgili Bilmediklerimiz
Boşaltım Sistemimiz Çalışma Kağıdı
Alternatif Etkinlik Boşaltım Sistemi oluşturma şablonu
Boşaltım Sistemimiz Çalışma Yaprağı
Böbrekte Yolculuk (Hikaye)
BÖBREKLER (Şiir)
BÖBREKLERİMİZ (Şiir)
BÖBREĞİN İŞİ (Şiir)
Boşaltım Sistemi Çalışma Kağıdı
BÖBREKLER (Şiir)
Boşaltım Sistemi (Şiir)
Boşaltım Sistemi (Boşluk Doldurma Etkinlik)
Böbreklerimiz Şiir
Boşaltım Sistemimiz Bulmaca
Bu Sinek Kuşu Çok Susamış
Böbrek Modeli Yapalım
 
 

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam fenokulu@yahoo.com Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı