Şu An Sitemizde
305 Ziyaretci 0 Üye Online

Nasıl Oluyor?/ Nasıl Oluyor?/Nasıl Oluyor?

Aradığınıza hızla ulaşmak için, en üstteki Fenokulunda Araştır kutucuğunda arama yapabilir veya konular kısmından, ilgili sınıf ve konuyu seçerek aradığınız tüm içeriğe ulaşabilirsiniz.Fenokulun hiçbir bölümü ücretli değildir.

 
Konu Dosyalar Deneyler Videolar Testler Flash Sunumlar Bulmacalar Resimler Kavram Haritası Diğer

 


Sayfayı Yazdır

Okulumuza elementlerin periyodik tablosunu yapıyoruz.

Bu çalışmanın hazırlanmasında  Gülay Erinç ve Mahmut Yılmaz hocamın  büyük katkıları olmuştur.

Yapılacak işlemler
1. 340cm * 180 cm lik aydınlık ve öğrencilerin sık uğrak yeri olan bir duvar seçiyoruz. Yüzeyi açık mavi yağlı boya ile boyuyoruz.

2. 8mm lik en az bir taraf kaplamalı mdf  (Ben kaplamasız yaptım fakat kaplamalı yapsaydım yapışkan folyo daha iyi yapışacaktı)

90 adet 15x15 cm
16 adet 15x10 cm
7 adet 20x15 cm
1 adet 150x10 cm
1 adet 308x35 cm
Ebatlarında marangozda kestiriyoruz.Yanlız marangoz kesiminde hiç hata olamamalı aksi taktirde yapıştırmalarda sıkıtı çıkmakta.
Ayrıca aralara koymak için 1cm genişliğinde bir ve yarım metrelik 2 çıta kestiriyoruz. Yalnız çıtaların her yeri 1cm olduğuna dikkat edelim.

3. Yapıma en alttan başlıyoruz. Alt 300x35 cm tabaka tek parça olmayabilir. Bu büyük parçanın silikonun yapışabilmesi için bir süre sabit tutmak gerekiyor. Bu parçaya silikonu bol sürmek yapışması için gerekli. Terazi ve metre kullanmak ise estetik için gerekli. Plastik tokmak kullanırsanız silikonlu parçaları yerleştirmek bir hayli kolaylaşır. Elementlerin aralarının eşit olması için 1 cm lik çıtaları kullanıyoruz. Silikonla parçaları duvara yapıştırmak öğrencileriniz ile keyifli bir 2 saat geçirmenizi sağlıyor.


4.Ekteki dosyada tüm resimler eksiksiz mevcut. Böylece reklamcıya götürebilirsiniz. Reklamcı ile iç mekan ve yüksek kalite baskı üzerine anlaşın. Dosyaların ölçüleri çok önemli. Resimler orijinal boyutunda hazırlanmıştır. Resimler ile ne yapacağınızı dosya içindeki resimden gösterin ki doğru yapsınlar. Mesela benim 15*15 olacak dediğim 90 adet elementi tüm uyarılarıma rağmen 16*16 basmışlar. Tekrar basmak zorunda kaldılar. Büyük resimleri tabelacının yapıştırması lazım. Siz yapıştırırsanız mutlaka hata yaparsınız. Baskıyı aldığınız tabelacıyı getiremiyorsanız. Büyük plakaları tabelacıda yapıştırıp öyle duvara yapıştırabilirsiniz.

5.Çalışma her şeyi ile toplamda keyifli 4 saatimi aldı.

6. Maliyet:
70 TL Mdf ve kesimi kesimi
10 TL 2 silikon ve tabanca
5 TL boya rulosu ve bant
10 TL yağlı boya için hizmetliye verdim
80 TL de reklamcıya verdim. 3.6 m2 normalde iç mekan baskının metrekaresi 30 tl civarında.

Peki parayı nerden buldum. 7. ve 8. sınıf öğrencilere yapmak istediğim çalışmayı anlattım. Sadece gönüllülere 3 TL katkı ve kura sonucu bir elementi alıp okula kalıcı bir eser bırakabileceklerini söyledim.. Birazda benim katkımla tüm öğrencilerin her aşamasında merakla bekleyip, kendilerine ait bir elementlerinin bulunduğu bir periyodik tablomuz oldu.

Yapım aşamaları ve dosya aşağıdadır.

İyi çalışmalar.


Fatih Akyüz

Gerekli tüm resimlerin ve yapım aşamalarının bulunduğu dosyayı indirmek için tıklayınız.

 


   

 


DİĞER SAYFALAR

Bilim Çocuk Dergisi Panosu Hazırlıyoruz
Okulumuza elementlerin periyodik tablosunu yapıyoruz.
Mahmut Yılmaz Hocamızın Çalışmalarının Uygulanmış Hali
Okul, Sınıf, Pano, Tabela Resimleri
1.2.3.4.5.6.7.8. Sınıf MEB ve Özel Yayın Evlerine Ait Ders ve Çalışma Kitapları
 
 

 

www.fenprojem.com  / Gizlilik Politikası / Site Haritası

Copyright © 2002-2015 www.fenokulu.net Vergi No:1590073486
İletişim & Reklam [email protected] Muharrem Baytekin

Flash Player    Pdf  Reader    Flv Video Oynatıcı