Hücre ve özellikleri
Üst Başlık
31 Konu | 2 Dosya | 8 Deney | 0 Bulmaca | 3 Video | 1 Kavram | 0 Test | 7 Animasyon | 23 Resim | 11 Diğer

PREPARAT HAZIRLANMASI

Sayfayı Yazdır

PREPARAT HAZIRLANMASI

Toplanan çeşitli hayvan ve bitkiler laboratuarda incelenirken çeşitli kesitler alınır ve bu kesitlerin bazıları atılamayacak kadar güzel örneklerdir. Ayrıca mikroskobik canlılardan elde edilmesi güç olanlarına da rastlanacaktır.
Bu durumlar düşünülerek herkesin yapabileceği ve alışkanlık kazandıkça daha iyi sonuçlar alınabilecek bir yöntemdir Gliserin – Jelatin yöntemi.
Önce Gliserin – Jelatin denilen monte ortamın hazırlanışını görelim. 3 gr. Jelatin 18cc damıtık su içine küçük parçalara ayrılmış olarak konur. Bir saat kadar bekletilerek Jelatin parçalarının suyun içinde iyice yumuşamaları sağlanır. Sonra su içinde yumuşayan jelatin parçaları suyu ile birlikte büyükçe bir tüpe konur. Tüp su banyosu içinde ısıtılır. Jelatin su içinde iyice eridikten sonra üzerine, soğumadan, 21cc yoğun gliserin dökülür. Isıtma ve karıştırılmaya biraz daha devam edilir. En sonunda tüpe 1 gr fenol eklenir. Bu gliserin – jelatinin zamanla küflenmesini önler. Sonunda tüp boyunca bir cam çubuk kesilir ve bir lastik tıpanın ortasından geçirilerek tüpün ağzı cam çubuklu tıpa ile kapatılır. Bu hazırladığımız maddeye kısaca G-J de denir.


PREPARAT YAPMA

Hazırlanan G-J ile daha çok bitki kesitlerinin ve çeşitli bölümlerinin preparatları yapılmakla birlikte hayvanlardan bazılarının preparatlarının yapımında da iyi sonuç alınıyor. örnek verecek olursak taze bitkiden alınmış kesit % 70`lik alkole atılarak hücreleri öldürülür. Sonra suyu alınır ve sonra gliserin içine konur. En sonunda G-J içinde lam lamel arasına yerleştirilir. Kesitleri kalın ve kaba kısımlardan alınmışsa önce gliserin içine konur daha sonra G-J içinde monte edilir. Çok nazik kısımlardan alınmış olan kesitler önce suya, sonra alkole, sonra yeniden suya alınır. Bundan sonra temiz bir lam üzerine konulur ve lamel kapatılır. Lamelin bir kenarına bir damla gliserin damlatılır. Lamelin altındaki bitkinin suyu buharlaştıkça gliserin yavaş yavaş kesite geçer. Bunun gerçekleşmesi için biraz beklemek gerekir. En sonunda lamel yavaşça kaldırılıp kesitin bulunduğu yere ısıtılarak eritilmiş bir damla sıcak G-J damlatılır. Zaman geçirilmeden üzerine lamel kapatılır. Lam ve lameller iyice temizlendikten sonra lam üzerine yukarıdaki işlemlerden geçmiş olan kesit konulur. Bunun üzerine bir damla sıcak G-J damlatılır. Zaman geçirilmeden lamel kapatılır. Eğer bu işlem soğuk bir yerde yapılıyorsa lam önceden eli yakmayacak kadar ısıtılmış olmalıdır. Durum tersine ise G-J konulduğu yerde hemen donarak işlemin bozulmasına neden olur. Lamel kenarlarından taşan G-J jiletle kazınır. Lamelin çevresine birkaç kat olmak üzere bir kibrit çöpü ile kanada balzamı sürülür ve kurumaya bırakılır. Sürülmüş olan balzam iyice kuruduktan sonra lamın iki başında kalan boş kısımlara etiket yapıştırılarak bunlar üzerine tarih, kesitin adı vb yazılır.
Örnek olması bakımından basit yengeçlerden Su piresi nin monte edilişini görelim: Hayvan bir pipetle saat camına alınır. Bunlar üzerine damla damla ve aralıklı olarak % 96`lık alkol eklenir. Bir süre sonra hayvanlar bayılır ve daha sonra ölürler. Saat canımdan suyun fazlası boşaltıldıktan sonra buradan alınacak hayvanlar temiz bir lam üzerine konulur. Üzerine G-J damlatılarak lamelle kapatılır. Bundan sonraki işlemler bitkilerde olduğu gibi yapılır. Dikkatle yapılırsa eğer uzun yıllar bozulmadan kalır.
 

Yasemin Angin

Bu konu 5629 kez okundu
Bu konuyu Site Admini Ekledi
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..