*Sınav Analizi Uygulaması Ne İşe Yarıyor?

 

Sınav analizi uygulaması; öğretmenlerin, öğrencileri  yazılı veya test değerlendirmelerinde, sorulara verilen cevapların konu, başarı ve kavrama düzeylerinin net olarak görülmesini sağlayan bir uygulamadır. Online haline getirmemizdeki amaç; her yerden ulaşılabilinir, pratik ve detaylı sonuçlar ile öğretmenin işini kolalaştırırken, elde edilen sınav analizi ile eksik veya anlaşılmayan konuların sınav sonrası tespit edilip gerekli önlemlerin alınması ile öğrenim kalitesinin yükselmesine fayda sağlamaktır.

 

 

Kullanım videoları

 

Sınav Analizi Genel kullanım Videosu

 

 

 

Kullanmaya başlama

 

*Sınav analizi ücretlimi?

Ücretli değildir. Fenokulu.net in hiçbir bölümü ücret talep etmez.

 

*Nasıl giriş yapmalıyım?

Sınav analizine fenokulu.net kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapınız. Analiz sonrası çıkış tuşu ile çıkınız.

 

*Üye Olmam Gerekli mi?

Evet üye olmanız gerekli. Sistem tüm analizlerinizi her zaman hafızasında tutup üye girişi yaptığınızda size sunacaktır.

 

Öğrenci ekleme-silme işlemleri

 

*Nasıl öğrenci ekleyebilirim?
Üç şekilde ekleyebilirsiniz.
1.Sırası ile Ana sayfa-Listeyi kendim hazırlamak istiyorum a tıklayın. Açılan sayfada Sınıf kısmına öğrenci eklemek istediğiniz sınıfın adını yazıp yeni öğrenci numara , ad soyad ve e-mail adresini ilgili yerlere ekleyip Gönder linkini tıklayınız.


2.Bir Excel dosyasının birinci sütununa sınıf listenizdeki öğrencilerin numarasını diğerine ad ve soyadlarını ve son sütuna ise öğrenci veya gönderilmesini istediğiniz öğrenci veya velinin e-posta adresini yazın. Sonra xls uzantılı yani Excel 2003 formatında kaydedin.  Sırası ile Ana sayfa-Excel den sınıf listesi al a tıklayıp Gözat dan listeyi hazırladığınız Excel dosyasını seçip sınıf adını yazarak Gönder deyiniz.

 

3.E-okul şifreniz ile e-okul a girişi yapıp aşağıdaki sırayı izleyerek Numara sıralı öğrenci listesi alınız. resimde gözüktüğü üzere P-11  sütunundan başlayarak gönderilmesini istediğiniz öğrenci veya velinin e-posta adresini yazın.  xls uzantılı yani Excel 2003 formatında kaydedin. Sonra sırası ile Ana sayfa-Excel den sınıf listesi al a tıklayıp Gözat dan listeyi hazırladığınız Excel dosyasını seçip sınıf adını yazarak Gönder deyiniz.

 

*Sınava girmemiş bir öğrencimi sınıf listesinden silmeli miyim?
Hayır. Sınava girmeyen öğrencinizin notlarını 0 olarak boş bırakın . Tüm analizlerde sistem o öğrenciyi listelemeyip, analizlere dahil etmeyecektir.

 

*Eklemiş olduğum sınıfa daha sonra yeni bir öğrenci ekleyebilirciyim?
Evet ekleyebilirsiniz. Sırası ile Ana sayfa-Listeyi kendim hazırlamak istiyorum a tıklayın. Açılan sayfada Sınıf kısmına öğrenci eklemek istediğiniz sınıfın adını yazıp yeni öğrenci numara ve ad soyadını ilgili yerlere ekleyip Gönder linkini tıklayınız.


*Eklemiş olduğum sınıftan nasıl öğrenci silebilirim?
Evet silebilirsiniz. Ana sayfa ya tıklayıp Sınıflarınız bölümünden ilgili sınıf karşısındaki düzenle seçeneğine tıklayınız. Listeden istediğiniz öğrenciyi silebilirsiniz.

 

*Eklemiş olduğum sınıfı bir daha eklememe gerek var mı?

Eğer öğretmenler bölümünden üye girişi yaparak Sınav Analizi bölümüne girip sınıflarınızı ekledi iseniz farklı sınav analizleri için bir daha eklemenize gerek yoktur. Sistem ilgili sınıfları üye hesabınızda sürekli tutacaktır.

 

Analiz bilgilerini girme

 

Nasıl analiz yapabilirim?

Sınıfınızı eklediniz. Sıra öğrenci notlarını eklemeye geldi. Yeni Analiz linkine tıklayıp karşımıza çıkan tabloya Dersin adını, dönemi, soru sayısını, kaçıncı sınav olduğunu, sınav analizini yapacağımız sınıfı ve eğitim öğretim dönemini seçerek Tabloyu Hazırla diyoruz. Tablomuz kısa bir sürede hazırlanacaktır.

 

Yeni sınav bilgilerini doldururken aynı sınavı yaptığınız bir başka sınıfın soru bilgilerini hazırladığınız sınava aşağıda gösterildiği gibi seçerek otomatik aktarabilirsiniz.

 

Tam Puan kısmından her sorunun cevap anahtarındaki puanlarını ve karşısındaki açıklama bölümüne istersek sonunun dahil olduğu kazanım veya konuyu yazıyoruz. En alttaki Analiz Açıklaması bölümünde istersek analiz açıklamasını yazıyoruz. Her öğrenci karşısındaki TP ile gösterilen tam puan linkine tıklarsak cevap anahtarı tam puan olarak otomatik olarak yazılacaktır. Tümüne Tam Puan Yaz ı tıklarsanız tüm öğrencilerin puanları Tam puan olarak dolacaktır. Hesapla tuşuna tıklayınca sistem hesaplamayı yapacaktır.

Analizleriniz sayfasındaki işaretine tıklayarak sınav analizini görebilirsiniz.

Toplam 7 adet analiz sonucu oluşan grafik, tablo ve liste değerlendirmeniz amacıyla size sunulmuştur.

İlk liste olan Öğrencilerin Başarısı listesinde

yüksek nottan düşük nota, ad soyada veya numara sırasına göre sıralama değişikliği için yukarıdaki kırmızı daire ve yanlarındaki alanlara maus ile tıklamanız yeterlidir.

 

*Başarı oranı düşük soruların değerlendirmesini nasıl yapmalıyım?

 

Analizlerim sayfasından incelemek istediğiniz analize tıklayınız. Karşınıza başarı oranı %50 den az olan sorular için değerlendirme kısmı otomatikman açılacaktır. Bu alana değerlendirmenizi yazıp kaydetmeniz yeterlidir.

 

 

Sınav analizlerini görüntüleme, kaydetme, yazdırma, e-posta olarak gönderme işlemleri

 

Analizimi sonradan düzenleyebilir miyim?

 Evet. İstediğiniz zaman Hesapla tuşuna tıklayarak o ana kadar yapılan analizinizi kaydedebilirsiniz. Sonrasında Analizlerim sayfasından istediğiniz değişikliği ilgili analizinizin   düzenle tuşuna tıklayarak yapabilirsiniz.

 

Analiz sonucunu nasıl yazdırmalıyım?

 

Analizlerim sayfasında aşağıdaki gibi Word veya pdf olarak analiz sonucunu alabilir, bilgisayarınıza kaydedip yazdırabilirsiniz. İsterseniz analiz sonucunu kayıtlı e-posta adresinize gönderebilirsiniz.

 

 

 

*Tüm öğrencilerin sınav analizini nasıl görüntüleyebilirim?

 

Analizlerim sayfasından incelemek istediğiniz analize tıklayınız. Sonrasında öğrenci detaylarından analize ulaşabilirsiniz.

 

*Bireysel öğrenci değerlendirmesine nasıl ulaşabilirim?

 

 

Analizlerim sayfasından incelemek istediğiniz analize tıklayınız. Sonrasında sınıf listenizdeki analiz sonucunu incelemek istediğinizi öğrenciye tıklayabilirsiniz.

 

*Öğrenciler, veliler ve okul idaresi sınavlarımın analizlerine nasıl ulaşabilir?

Üstte isminizin yanında ki öğretmen kodunuzu sınav analizilerini incelemesini istediğiniz kişilere verdiğiniz. Bu kişiler veli öğrenci ve öğretmen girişinden bu kod ile girerek analizlerinizi  görüntüleme imkanı bulabileceklerdir.

 

 

Sorunlar ve çözümleri

 

*Yeni analiz eklerken tablo oluştur dediğim halde neden tablo oluşmuyor?

Bunun sebebi kullandığınız tarayıcı ve ilgili versiyonudur. Explorer 8 ve üzeri veya Firefox kullanıyorsanız hiç bir sorunla karşılaşmazsınız.

Firefox indirmek için Tıklayınız

 

*Chrome tarayıcı kullanıyorum analiz resimlerini neden göremiyorum?

Gözükmeyen resimlerden birinin üzerine gelip sağ tıklayarak yeni bir sayfada aç deyin. Açılması için istenen onayı verin. Artık tüm resimleri görebileceksiniz.

 

*Analiz sonuçlarının Word & pdf aktarımını mutlaka yapıp kendi bilgisayarımda saklamalı mıyım?

fenokulu.net analiz sonuçlarınızı saklaması için her türlü alt yapıyı sağlamıştır. Analiz sonunda olabilecek aksaklıklarda emeğinizin boşa gitmemesi için analiz sonuçlarınızın pdf & Word çıktılarını  alıp bilgisayarınızda saklamanızı öneririz. En azından pdf sonucu kendinize mail olarak atın.

 

*Bir hata ile karşılaştım ne yapmalıyım?

Hatayı , hangi durumda gerçekleştiğini, kullanıcı kodunuzu hata öneri kısmından veya fenokulu@yahoo.com mail adresinden iletmeniz yeterlidir. En kısa sürede size geri dönüş yapılacaktır.

 

*Hangi tarayıcıları kullanmalıyım?

Explorer 9 ve Firefox da test edilmiştir.