TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
12 pille 500 kilometre yol yaptı
TEKNOLOJİ 19 Aralık 2013 Perşembe 16:36 | 4737 Kez okundu

Japonya`da, iki ay önce Tokyo`dan yola çıkan `Evolta` adlı küçük robot, 500 kilometrelik yolculuğunun ardından dün Kyoto`ya vardı. `Tokaido` adı verilen tarihi bir güzergahı takip eden robotu Kyoto`da coşkulu bir kalabalık karşıladı.
Japon elektronik devi Panasonic`in ürettiği uzaktan kumandalı robot, firmanın Evolta cinsi pilleriyle çalışıyor. 23 Eylül`de yolculuğuna başlayan Evolta`ya robotu dizayn eden Tomotaka Takahashi ve ekibi eşlik etti. Evolta`nın gelişmiş pilleri, yol boyunca durduğu 53 istasyonda şarj edildi. 15 x 40 x 20 santimetre boyutlarındaki robotun ana gövdesi plastik ve karbon fiberden oluşuyor. Robot saatte 3 ila 5 kilometre arasında hız yapabiliyor.

Küçük robot, 2 yıl önce gelişmiş pilleri sayesinde ABD`de yer alan Grand Canyon`da, 530 metre uzunluğundaki bir ipe 6 saat 46 dakikada tırmanmıştı. Evolta robot, geçtiğimiz yıl Fransa`da da 24 saatlik Le Mans yarışını tamamlamış ve Guinness rekorlar kitabına girmişti. Robot, iki gösteride de iki alkalin pil kullanmıştı

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular