TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
15 Milyar Dolarlık çeşmebaşı
TEKNOLOJİ 02 Ekim 2014 Perşembe 05:08 | 1365 Kez okundu
Facebook`un değeri, İMKB`deki 336 şirketin 332`sinden daha yüksek. Tam 24 Kardemir ediyor; Migros`un 5, Şişecam`ın 7, Petkim`in 9, Ülker`in 15 katı...
Araştırmalar, internet bağımlılığının yalnızlık, depresyon, sosyal ilişki bozukluğu, obsesyon gibi yan etkilerine işaret etse de &`;bindik bir alamete gideyoz kıyamete” misali muasır medeniyetler trenine kapak atma hevesimiz sürüyor!

Kendini yalnız hissedenler! Eşinden sıkılanlar! Erkek ya da kız arkadaşını değiştirmek isteyenler! Geçmişte sarf ettiği &`;Eski dostlar bardak oldu” sözünden nedamet duyup eskilerin izini sürenler! Yenidünyanın çeşme başı internet hepimize harikalar vaat ediyor! Yaşasın, artık sosyal yaşantımızın göbeğine oturmuş küçük bir kutu ile kendimizi sergileme, sosyal hayatımızı afişe etme gibi bir alışkanlığımız daha oldu. Kızanlar için başka bir deyişle yeni bir küresel kahvehanemiz oldu.

Birçok arkadaşımın takıntısı haline getirdiği facebook`tan bana davetiyeler yağıyor. Hatta bazı arkadaşlarım öve öve bitiremiyor. Taaaaaa ortaokuldan liseden okul arkadaşlarını bulabiliyormuşsun. Kim kiminle, kim nerede ne yapıyor, kim neden hoşlanıyor? Gibi harika demografik bilgilere sahip oluyormuşsun. Takıntı haline getirdiğin onlarca soruya cevap bulabiliyor muşsun! Herkes girmiş abi bi sen yoksun!

Bak var ya bi üye ol kim neler yapıyo göreceksin!

Peki, öğreneceksin de ne olacak? Diyelim ki bir arkadaşın Norveçte bir şirkette yönetici, öbürü Sourbonne`da öğretim görevlisi, bir diğeri almış yürümüş. Şimdi sen oturup kendi haline ağlamaz mısın? Pişmanlık yaşamaz mısın? Sosyalleşmeye çalışan o ‘çevrimiçi` kalbin dumura uğramaz mı? Sosyalleşeyim derken antisosyalleşip, psikologlara eşek yükü ile para ödemez misin?

Çevrenizde kaç tane dostunuz olduğunu unutup sihirli kutudaki farazi arkadaşlarınızla yeniden irtibat kurup yeni dostluklara yelken açacağınıza ‘gerçekten` inanıyor musunuz? Siz özene bezene manken gibi fotoğraflarınızı seçerken elin toy Mark Zuckerberg sizin benim kişisel bilgilerimizi değere çevirip sitenin 1,6`sını Microsoft`a 240 milyon dolara satıp site bağımsız kalacak, yok efenim gizlilik şöyle korunacak afra tafrasına son nokta koydu bile.

Eeee… Diyenleri kendine getirmesi açısından birkaç rakam daha yazayım ki soğuk duş etkisi yapsın. Facebook denen bu sosyalleşme şebekesi nadide kişisel bilgilerimiz sayesinde: Dikkat buyurun cemaat: Facebook`un değeri, İMKB`deki 336 şirketin 332`sinden daha yüksek. Microsoft`a satışından sonra oluşan fiyata göre piyasa değeri,15 milyar dolar… Af buyur kaç koç dolar kaç dolar?

15 milyar dolar seviyesinde!

İMKB`de sadece Akbank, Turkcell, İş Bankası ve Garanti Bankası`nın piyasa değeri Facebook`un piyasa değerinin üstünde.

Şirketin değeri; 24 Kardemir ediyor, Migros`un 5, Şişecam`ın 7, Petkim`in 9, Ülker`in 15 katı...

50 milyon civarındaki kullanıcıdan oluk oluk akan bilgileri süzecek Big Brother`ın sosyologlarına Allah kolaylık versin gene bizim Facebook`a ait Türk Kahvehanesini analiz edenlere de Allah müstühakınızı versin diyerekten, kendilerine analizlerinde başarılar diliyorum.

Yürüyün Facebook kahvehanesine üye olalım… Olalım olalım... Hatta üye olurken de merhum Ahmet Kaya`nın türküsünü de globazime entegre etmeyi unutmayalım:

Hadi facebook`a gidelim yar, çıtırları seçelim yar...

Vay anam vay...

Osman Bolat`ın güncesinden bir yaprak
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular