TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
2008 SBS de Fen teknoloji soruları zordu
TEKNOLOJİ 03 Haziran 2014 Salı 04:35 | 11637 Kez okundu

 
UĞur Dershaneleri SBS ve ÖGES Koordinatörü Turgay Polat, dün açıklanan SBS sonuçlarını değerlendirdi. Polat`ın SBS sonuçları değerlendirmesi şöyle:

“6.sınıfta başarı yüksek çıktı. Bunun nedeni 6.sınıf soruları kolay, 7.sınıf soruları ise zordu. Özellikle 7.sınıf fen teknoloji soruları çok zordu. 7.sınıflarda 89 net yapan çok öğrenci çıkabilir. Bunu ilerideki detaylar açıklandığında göreceğiz. Veliler ve öğrenciler sonuçları yorumlarken SBS puanının 500 üzerinden değerlendirmeleri gerektiğini ve bu puanın %70`inin alındığını, yıl sonu başarı puanının ise okuldaki en yüksek diploma notu 100`e eşitlenip sonra 500`e dönüştürülerek hesaplandığı ve tüm derslerin etki ettiğini, sonra da bu puanın %25 oranında sınıf puanına katıldığını, davranış puanının ise 100`lük sistemden 500`lük sisteme çevrilip daha sonra %5`inin alınıp sınıf puanına eklendiğini bilmelidirler.

SBS BAŞARI SINAVIDIR

Önceki yılların aksine sıralama bilgisi yer almamaktadır. Bu da SBS`nin sıralama değil başarı sınavı olduğunu göstermektedir. Ancak SBS sonuçları açısından birkaç konuyu gündeme getirmekte fayda var.

1Yıl sonu başarı puanı hesaplanırken beceri derslerinin (müzik, beden eğitimi, görsel sanatlar) etkisinin olması bu derslerde puanlamanın öğretmenden öğretmene değişiklik göstermesi öğrencilerin başarı notlarını olumsuz yönde etkilemiştir.

2Okulun SBS başarısının yıl sonu başarı puanı ile korelasyonunun kurulmaması okulun akademik açıdan nottan çok daha önde akademik eğitimi düşünmesini etkilemektedir. Bazı öğrencilerin beceri derslerinin düşüklüğü veya öğretmenin bakış açısına göre değişiklikler yaratmıştır.

3Diğer önemli nokta SBS sonuçları açısından mutlaka okulların derslere göre başarı ortalamalarının ve karşılaştırılmalarının yayınlanması gerekmektedir. Bu da okulların başarı durumunu veya aynı okuldaki farklı derslerin başarı durumunu görmemize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak SBS`nin bir başarı ölçme misyonu vardı ve bunu soru tipiyle ve uygulamasıyla yaptığını

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular