TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
2014 TEOG Tekrar Hesaplanacak
TEKNOLOJİ 20 Aralık 2013 Cuma 06:22 | 2093 Kez okundu

TEOG tekrar hesaplanacak

Bakanlıkça bu karara itirazda bulunulduğu, üst mahkemenin kararına göre sınav sonuçlarının ilan edileceği kaydedildi.

Alınan duyumlara göre mahkeme, sözlü olarak bakanlığın itirazını reddederek puanların yeniden hesaplanmasını istedi.

28-29 Kasım 2013 tarihlerinde yapılan ve 1 milyon 200 bini aşkın 8`inci sınıf öğrencisinin girdiği Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı`nda (TEOG) 4 sorunun iptali ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının ardından Milli Eğitim Bakanlığı 1 Temmuz`da karar aleyhine Bölge İdare Mahkemesi`ne başvurmuştu.

Mahkeme, en kısa zamanda kararı yazılı olarak bakanlığa iletecek. Bakanlık, sonucu beklerken puanları da yeniden hesapladı. Yazılı karar kendilerine ulaşınca 7 Temmuz`da yerleştirmeye esas puanları ilanedecekler. Daha önce bakanlığın iptal ettiği 2 matematik sorusu ile birlikte fen ve teknoloji testi 18, İngilizce ve matematik testi 18, din kültürü ve ahlak bilgisi testi 19 soru üzerinden hesaplanacak.

YANLIŞ YAPAN KAZANÇLI

Uzmanlar, 4 sorunun iptal edilmesiyle puanların yeniden hesaplanmasında en kazançlı grubun, bu soruları yanlış yapan öğrenciler olabileceğini belirtiyor. Buna göre 2 İngilizce, 1 din kültürü ve ahlak bilgisi ile 2 fen ve teknoloji sorusunun tamamını yanlış yapan öğrencilerin puanının artabileceği tahmin ediliyor. İptal edilen sorularla hesaplanan yeni puanlara göre her sorunun değeri daha da artıyor. Uzmanların hesaplamasına göre örneğin matematik ve İngilizce testlerinde 2 soru iptal edildiği için 18 soru üzerinden puanlama yapılacak. Soruların değeri daha önce 5.00 ise, yeni puan hesaplamada 2 soru iptal edildiği için İngilizce`de 5.55 olabilecek. Tek sorunun iptal edildiği testlerde soruların değeri 5.00`ten 5.2`ye düşebilecek. Bu durumda da yanlış yapanın puanı daha fazla düşecek, doğru yapanın da yükselecek.

MAZERETE GİREN ŞANSLI

Uzmanlar, mazeret sınavına giren adayların daha şanslı olduğunu belirterek “Bu sınavlarda soru iptali olmadığı için adaylar için sorun olmayacak. Ancak mazeret sınavına girenlerle asıl sınavlara girenler karşılaştırıldığında haksızlık olabilecek. İki sınava girenler arasında eşitlik olması için
o sınavdan da ya rasgele soru iptal edilecek, ya da yanlışlar yokmuş gibi hesaplama yapılacak. Ancak her iki durum da yeni bir dava konusu olabilir” dedi.
Bakanlık, TEOG ile ilgili daha önce açıkladığı takvimi uygulayacak. 7 Temmuz`da yerleştirmeye esas puanlar açıklanacak.

Kaynak: Mynet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
6. Sınıf Başarı Var Soru Bankası