TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
21 Aralık Neden En Kısa Gündüz?
TEKNOLOJİ 08 Ekim 2014 Çarşamba 11:50 | 2321 Kez okundu

 

 

21 Aralık Neden En Kısa Gündüz?

21 Aralık günü kış gündönümü olarak bilinir ve kuzey yarıkürede yaşayanlar için bu tarihte, Güneş ufkumuzun üzerinde en az süreyle kalır. Bu yüzden en kısa süren gündüzü ve dolayısıyla en uzun geceyi yaşarız. Güney yarıkürede yaşayanlar için de tam tersi geçerlidir.

Yer`in dönme ekseninin 23.5 derece eğiminden dolayı, Güneş yıl boyunca ufkumuzun üzerinde farklı noktalardan doğar ve batar. 21 Mart ve 23 Eylül`de tam doğu noktasından doğan Güneş, 21 Aralık`ta güneydoğuya ve güneybatıya en yakın noktalardan doğduğu ve battığı için, gökyüzünde çizdiği yay en kısa olur.

Yani, Güneş ufkumuza çok yakın hareket eder. Doğduktan sonra ufuktan fazla yükselemeden tekrar alçalmaya başlar. Dolayısıyla en kısa gündüz yaşanacaktır.
Serdar Evren

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası