TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde Okulunuzun BM Raporunda Yer Almasını İstermisiniz?
TEKNOLOJİ 04 Temmuz 2013 Perşembe 19:29 | 4657 Kez okundu

DÜNYA UZAY HAFTASI:  4-10 Ekim
 

1999 yılında Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen Dünya Uzay Haftası (World Space Week) insanlığın uzaya doğru açılmasında dönüm noktaları olan iki önemli olaya işaret etmektedir: 4 Ekim 1957 - Dünyanın ilk yapay uydusu SPUTNIK I`in uzaya fırlatılması ve böylece uzay keşfinin yollarının açılması, 10 Ekim 1967 - Kısa adı ile "Uzay Antlaşması" olarak bilinen "Ay ve Gök Cisimleri Dahil Uzayın Keşfi ve Kullanımı için Devletlerin Faaliyetlerini Düzenleyen İlkeler Antlaşması`nın" yürürlüğe girmesidir.
 

Dünya Uzay Haftası (WSW) herkese açık bir etkinliktir. Devlet kurumları, endüstriler, sivil toplum örgütleri, eğitimciler hatta sadece bireyler bu etkinliklere katılabilir ve etkinlik organize edebilirler. Bu hafta, dünyada Birleşmiş Milletler tarafından World
Space Week Association  ile ve birçok ülkeden çeşitli katılımcıların desteğiyle koordine edilmektedir. Bu konuyla ilgili bilgiler www.spaceweek.org sitesinde yer almaktadır.


DÜNYA UZAY HAFTASI TÜRKİYE
 

Dünyada, 50 `den fazla ülkede, ulusal boyutta kutlanan Dünya Uzay  Haftası, bu yıl ülkemizde,  Tüksat A.Ş. tarafından koordine
edilmektedir. Dünya Uzay Haftası Türkiye Ulusal Koordinatörlüğü`nü üstlenen Türksat A.Ş., düzenleyeceği resmi etkinliklerle, Türkiye  genelindeki organizasyon ve aktivitelere vereceği destekle, ülkemizde özellikle ilköğretim ve ortaöğretim  öğrencilerinin, ayrıca makro anlamda toplumun uzay konusunda bilgilendirilmesini ve yönlendirilmesini sağlamayı hedeflemektedir.Sizlerde aşağıdaki link ile okulunuzun BM raporunda yer almasını sağlayabilirsiniz.
 

http://www.uzayhaftasi.org/sen-de-katil/etkinlik-formu/

 • Etkinlik Formunu MS Word dosyası olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Dünya Uzay Haftası 2008 Etkinlik Plan Formu
 • Etkinliklerden sonra dolduracağınız Rapor Formu`nu MS Word dosyası olarak buradan indirebilirsiniz: Dünya Uzay Haftası 2008: Etkinlik Rapor Formu
 • Etkinlikler 2008 yılı sonuna kadar yapacağınız çalışmaları kapsamalıdır.
 • Doldurulan form acelik@turksat.com.tr adresine gönderilmelidir.
 • Doldurulan formun hemen tarafımıza gönderilmesi Dünya sıralaması için önemlidir.
 • İngilizce format Türksat A.Ş. tarafından gözden geçirilerek, www.spaceweek.org sayfasına, Ülkemizin etkinliği olarak girecektir.
 • Etkinlik gerçekleştikten sonra Etkinlik Sonuç Raporu doldurulmalı ve Türksat A.Ş. acelik@turksat.com.tr adresine mail atılmalıdır.
 • Sonuç raporunda kaç kişinin katıldığı, -varsa-ulusal ya da yerel medyada aldığı habere değinilmelidir.
 • Sonuç Raporunun 2008 BM Dünya Uzay Haftası Raporuna ekleneceğini unutulmamalıdır.

  Örnek Bir Etkinlik Raporu

  Bu etkinlik raporunun İngilizce versiyonu

 • İngilizce versiyonunun düzeltmeleri Türksat Tarafından yapılıyor.

   

  Yorum İçin Üye Girişi
  Şikayet Bildirimi
  Avatar Seç
     
  Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
  Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


  Yorumlar Yükleniyor..
   
  Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
  diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
  Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
         İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
  Pencereyi Kapat
  Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular