TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Artık moda havayla çalışan arabalarda.
TEKNOLOJİ 05 Temmuz 2014 Cumartesi 01:38 | 6630 Kez okundu

Artık moda havayla çalışan arabalarda.

 

Otomobiller benzin, elektrik, LPG ve mazot ile çalışan otomobiller piyasada bolca mevcut. Fakat AirPod, tüm bu otomobilleri geride bırakıyor. Motor Development International tarafından geliştirilen ve sadece 10 bin dolara üretilen otomobil havayla çalışıyor. Üstelik bo otomobilin çevreye yaydığı kirlilik ise “sıfır” düzeyinde.

Şirketten Cyril Negre, “AirPod`u özel kılan şey, kullandığımız enerji. AirPod, gücünü sıkıştırılmış havadan alıyor. Bu çok temiz, ekonomik bir sistem ve AirPod şehir kullanımına çok uygun” diyor.

Aracı tıpkı elektrikli otomobillerin şarj edildiği gibi şarj ediyorsunuz, ancak şarj esnasında araca sıkıştırılmış hava dolduruluyor. Araç harekete geçince, bu sıkıştırılmış hava pistonları çalıştırıyor ve araca güç sağlıyor.

Saatte 80 kilometre hıza ulaşabilen AirPod, tam şarjı ile 150 ile 200 kilometre arasında yol katedebiliyor.

Dış görünüşü oldukça ilginç olan otomobilin iki kapısı, sadece üç lastiği var ve direksiyon yerine bir joystick ile kumanda ediliyor.

AirPod daha şimdiden Hintli otomotiv devi Tata`nın ilgisini çekmiş durumda.

Milliyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular