TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Balıkların anası 380 milyon yaşında
TEKNOLOJİ 31 Aralık 2012 Pazartesi 22:26 | 3075 Kez okundu

WASHINGTON - Bilim admaları, Kızıl Gezegen`in dört milyar yıl önce sıcak ve rutubetli olduğunu, daha sonra bir çöl soğuğunun hakim olduğunu, nefes alınamaz hale geldiğini düşünüyorlar. 
Haberin devamı 

Dünya`nın atmosferi yüzde 78 oranında azot ve yüzde 20,6 oranında oksijenden oluşmasına karşılık, Mars`ınki yüzde 95 oranında karbondioksit (CO2), yüzde 2,7 oranında azot, yüzde 1,6 argon ve yüzde 0,13 oranında oksijen ile eser miktarda su buharından oluşuyor.

Mars`ın Phobos ve Deimos isimli iki küçük ve şekilsiz doğal uydusu bulunuyor ve bunların büyük olasılıkla çekim gücüyle yörüngeye giren asteroidler olduğu sanılıyor.

Yüzölçümü Dünya`daki kıtaların toplam yüzölçümüne yakın olan Mars, yoğunluğu Güneş Sistemi gezegenleri içinde en zayıf olması nedeniyle kütlesi Merkür`ün iki katı olmasına karşılık daha az çekim gücüne sahip.

PARİS - İngiliz bilim dergisi Nature`da yayınlanan makaleye göre, “Materpiscis attenboroughi” adlı fosil, sadece göbek bağıyla birlikte bulunan ilk embriyon fosili değil, aynı zamanda yavrusunu doğuran en eski yaratık.

Makalade, bilim insanları, balığın bir yumurtayı değil, önceden oluşmuş yavruyu dünyaya getirdiği bu tip doğumların, günümüzde bazı tür köpek balıkları ve kedi balıklarının üreme şekliyle akraba olduğuna dikkati çektiler.

Victoria Müzesi Bilimler bölümü sorumlusu ve bu türü keşfedenlerden John Long, bunun şimdiye dek yapılan en önemli fosil keşfi olduğunu belirterek, omurgalıların evrimiyle ilgili anlayışlarını değişikliğe uğrattığını kaydetti.

Bu kadar eski bir balıkta bu üreme şekliyle karşılaşmanın şaşkınlığını üzerinden atamayan Long`un meslektaşları, Kate Trinajstic, Gavin Young ve Tim Senden, “Bu bize canlı doğumun, yumurtlamayla çoğalma ile aynı zamanda olduğunu gösteriyor ve bu mekanizmalar, ardıl olmaktan çok birlikte birlikte evrimleştiler” diye konuştular.

Fosilde, embriyon ve göbek bağının “anne balık” üzerinde bulunmasının, bugüne kadarki ilk iç döllenme örneği olduğunu belirten bilim insanları, 25 cm uzunluğundaki fosilin, Devonien denizlerinde yaşayan “plasoderm” adı verilen bir grup omurgalıya ait olduğunu ve isimlerini üzerlerindeki zırhlı pullardan aldıklarını kaydettiler. “Denizlerin dinozorları” olarak adlandırılan ve 70 milyon yıl önce okyanuslar ile gölleri egemenlikleri altında bulunduran plasodermler, 350 ila 420 milyon yıl önce dönemlerinin en büyük yırtıcılarından birisiydi.

Yeni bir cins (Materpiscis) ve yeni bir türe (attenboroughi) ait bu nispeten iyi korunmuş durumdaki fosile, bulunduğu yeri ilk keşfeden doğa uzmanı Sir david Attenborough`nun adı verildi.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular