TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Balinalar da yanar
TEKNOLOJİ 29 Haziran 2014 Pazar 12:50 | 3246 Kez okundu

California Körfezi`nde 150`den fazla balinadan deri örnekleri alan uzmanlar, yaptıkları inceleme sonucu güneş ışınlarına aşırı miktarda maruz kalan balinaların derisinde kabarcıklar oluştuğunu belirledi. Buna göre daha koyu renk derisi olan balinalarda daha az güneş yanığı oluşuyor.

Temel olarak giderek artan miktardaki ultraviyole ışınlarının doğal hayattaki etkilerini incelemeyi hedefleyen araştırma ekibinin başında Londra Queen Mary Üniversitesi`nden Laura Martinez-Levasseur bulunuyor.

Martinez-Levasseur, balinaların iyi birer örnek olduklarını, nefes almak için deniz yüzeyine çıkmaları, sosyalleşmeleri, yavrularını beslemeleri gerektiğini ve bu nedenle de sıklıkla güneş ışınlarına maruz kaldıklarını belirtiyor.
Üç yıl süren araştırma kapsamında mavi balinalar, oluklu balinalar ve ispermeçet balinaları incelendi. Balinaların yüksek çözünürlüklü fotoğrafları çekildi ve alınan deri örnekleri laboratuarlarda gözlendi. Bununla birlikte araştırmacılar, güneş ışınlarının zararının daha açık renkli mavi balinalarda daha ağır olduğunu da belirlediler. İnsanlarda olduğu gibi koyu renk derisi olan balinalarda, melanin adı verilen koyu renkli pigment üreten hücrelerden daha fazla bulunuyor. İnsan DNA`sı ultraviyole ışınlarına maruz kalındığında bu pigmenti üretiyor, Araştırma, balina DNA`sının da aynı yanıtı verdiğini ortaya koydu.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular