TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Barzani`ye 400 milyon dolarlık ders!
TEKNOLOJİ 27 Eylül 2013 Cuma 23:33 | 1286 Kez okundu
Barzani`ye 400 milyon dolarlık ders!

Gül`ün ilk kez başkanlık ettiği dünkü MGK`da, Barzani`ye karşı ekonomik yaptırım kararı çıktı. Habur`dan geçişler ağırlaştırılacak. Barzani`ye 400 milyon dolarlık darbe yold
Plana göre Habur`dan geçişler ağırlaştırılacak ve Türkiye`nin yeni Irak güzergahı Suriye üzerinden olacak. Bu planla Barzani yılda 400 milyon dolar zarara uğrayacak

Milli Güvenlik Kurulu (MGK) terör örgütü PKK`ya karşı önlem almayan Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi`ne karşı ekonomik yaptırım uygulanması için düğmeye bastı. Öncelikle Habur Sınır kapısından geçişler ağırlaştırılacak. Irak`a ihracat Suriye üzerinden yapılarak Barzani denetimindeki bölge by-pass edilecek ve Kürt lider yılda 400 milyon dolarlık zarara uğratılacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül`ün ilk kez başkanlık ettiği dünkü MGK, Bakanlar Kurulu`na ekonomik yaptırımlar uygulanmasını tavsiye kararı aldı. MGK sonrası yayınlanan dört maddelik MGK bildirisinin üçüncü maddesinde, "Bölgede bölücü terör örgütünü doğrudan veya dolaylı şekilde destekleyen gruplar üzerinde öncelikle alınması gereken ekonomik tedbirlere ilişkin olarak Bakanlar Kurulu`na tavsiyede bulunulması kararı alınmıştır" denildi.

TÜRK İŞADAMLARI GÖZETİLECEK Toplantıda ekonomik yaptırımlarla ilgili raporlar kurul üyelerine sunuldu. Buna göre Irak`a ihracat yapan Türk işadamlarının zarar görmemesine özen gösterilecek. Irak`a iniş için Hatay-Cilvegözü, Urfa-Akçakale, Nusaybin ve Kilis-Öncüpınar kapıları kullanılacak. Suriye`den de bu kapılar için hazırlık yapması istenecek. Habur`dan ise çoğunlukla ABD`nin ihtiyaç duyduğu lojistik desteğin geçişine imkan sağlanacak.

OPERASYON HAZIRLIĞI MGK bildirisinin ikinci maddesinde "Tezkerenin TBMM`de kabul edilmesi sonrası alınacak siyasi ve askeri tedbirler" vurgulandı. Irak dosyası her boyutuyla açılırken, asker taraf, bölgede yürütülen operasyonlar, olası sınır ötesi operasyon için yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Dışişleri Bakanı Ali Babacan da Irak`taki temasları hakkında bilgilendirdi.

HALKA İTİDAL ÇAĞRISI Halka yönelik itidal çağrısı ise bildirinin ilk maddesine, "Birlik ve beraberliğimizi zedelemeyi amaçlayan terör saldırılarına karşı halkımızın her zaman olduğu gibi sağduyusunu koruyacağına ve kardeşlik duygusuna zarar verecek davranışlardan kaçınarak teröre gereken yanıtı vereceğine olan inanç bir defa daha vurgulanmıştır" sözleriyle yansıdı.

Ermeni tasarısı kabul edilemez MGK, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi`nde kabul edilen sözde Ermeni soykırım tasarısını da görüştü. Bildirinin dördüncü maddesinde "Söz konusu tasarının hiçbir gerekçeyle mazur gösterilemeyeceği ve kabul edilmeyeceği vurgulanmıştır" denildi.

Gül başkanlığında ilk MGK

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dün Milli Güvenlik Kurulu`na ilk kez başkanlık ettiği için basının görüntü almasına izin verildi. Toplantıyı izleyen basın mensuplarının kalabalık olması nedeniyle önce foto muhabirleri, ardından da kameramanlar görüntü aldı. Kuvvet komutanlarının önlerinde kalın dosyalar olduğu görüldü.

Türkiye silah da satıyor, enstrüman da

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan`ın "bazı ihracat kalemlerinde durdurma" sinyali verdiği Irak`a ihracatın, parasal anlamdaki en önemli iki kalemini, 450 milyon dolarla elektrikli makina, cihaz, kazan ve bunların parçaları oluşturuyor. Türkiye Irak`a 95 kalem mal satıyor. Bu ürün ve mallar, gıdadan bisiklete, silahtan müzik aletlerine, paçavraya kadar geniş bir yelpazeye yayılıyor. Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) verilerine göre Türkiye Irak`a 2006`da 2 milyar 590 bin dolar, bu yılın ilk altı ayında da 1 milyar 318 milyon dolarlık ihracat yaptı. 2005 yılı ihracat rakamlarının 2 milyar 750 milyon dolar olduğu dikkate alındığında, Irak`a ihracatta gerileme gözlendi.

2.1 MİLYON DOLARLIK SİLAH: Türkiye Irak`a savaş silahları, diğer silahlar, mühimmat ve patlayıcı madde de satıyor. 2005 yılında Irak`a bu üç kalemde toplam 768 bin dolarlık ihracat yapıldı. Türkiye`nin komşusuna silah, patlayıcı ve mühimmat satışı geçen yıl üçe katlanarak, 2.1 milyon doları aştı. Bu rakam, 2007`nin ilk yarısında ise 467 bin dolar düzeyinde gerçekleşti. Irak`a müzik aleti ve enstrüman parçaları da satıyoruz. Geçen yıl 48 bin dolar düzeyinde olan müzik aleti ihracatının, bu yılın ilk yarısında 100 bin dolara yaklaşması dikkat çekiyor. Türkiye`den Irak`a ihracatta elektrikli makina ve cihazları, 175.4 milyon dolarla hayvansal ve bitkisel yağlar izliyor. Geçen yıl 99 milyon dolarlık motorlu taşıt ve bisiklet satıldı.

61 MİLYON DOLARLIK SEBZE: Irak`ın hayati ihtiyaçları açısından Türkiye`nin gıda ihracatı önemli bir kalemi oluşturuyor. Geçen yıl Türkiye`den Irak`a 61 milyon dolarlık sebze, yaklaşık 30 milyon dolarlık şeker, 35.7 milyon dolarlık meşrubat, 33 milyon dolarlık süt satıldı. Önemli ihracat kalemlerinden bir diğeri de temizlik malzemesi. Türkiye Irak`a geçen yıl 78.7, bu yılın ilk yarısında da 25 milyon dolarlık sabun ve yıkama maddesi ihraç etti. Irak`a ihracat kalemleri içinde kullanılmış eşya ve paçavra maddesi de bulunuyor. Türkiye Irak`a geçen yıl 16.4 milyon dolarlık kullanılmış eşya ve paçavra ihraç etti.

Irak`a Türkiye`den ucuza elektrik vermiyoruz

ENERJİ Bakanı Hilmi Güler, Irak`a elektriğin ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan görüş alınarak verildiğini belirterek, "Ancak verilen elektrik Türkiye`de satılandan ucuz değildir" dedi. Güler, "Elektrik Irak`a da veriliyor. Ancak oraya verilen elektrik, Türkiye`ye satılandan ucuz değildir. Yunanistan da elektrik istemişti, verdik. Bulgaristan`dan elektrik alıyorduk, kestik. TETAŞ da bu ticareti yapıyor. İhtiyacımız olduğunda, sıkıştığımızda alırız da satarız da."


haber7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular