TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bill Gates`in En Sevdiği Öğretmen
TEKNOLOJİ 18 Aralık 2013 Çarşamba 22:19 | 4672 Kez okundu

Resimde, Silikon Vadisi`ndeki evinde, binlerce video hazırladığı, kilerden bozma odasında çalışırken görülen Sal Khan, artık en yeni hayranlarından birine, Bill Gates`e güvenebilir. Gates doymak bilmez bir çevrimiçi eğitim kullanıcısı. Geçen baharda, beyin takımı bgC3`teki iş arkadaşlarından biri Gates`e hevesli, kendini ifade etme konusunda başarılı, Harvard`da işletme lisansüstü eğitimi almış eski hedge fund (serbest yatırım fonu) yöneticisi Khan tarafından verilen kapsamlı, ücretsiz derslerden oluşan geniş bir bilgi hazinesi, yani kâr amacı gütmeyen khanacademy.org  hakkında bir e-posta gönderdi.

Gates dakikalar içinde şu yanıtı verdi: "Bu adam inanılmaz! Ne kadar az kaynakla ne kadar çok şey başarmış!" Gates ve 11 yaşındaki oğlu, matematikten biyolojiye kadar kendilerini videolara gömdüler. Birkaç hafta sonra Aspen Ideas Festival`de 2000 kişinin önünde Gates, 33 yaşındaki Khan`dan söz etti ki bu, birçok girişimci için uğruna pek çok şey feda edecekleri bir durumdur. .. Kendi deyimiyle, eğitim alanında “insanın aklını başından alan yanlış kaynak tahsisi” üzerinde iyice düşündükten sonra Gates, Khan Academy`nin derslerine “inanılmaz” bir 10-15 dakika ayırdı ve çocuklarıyla birlikte izlediğini belirtti. Dünyanın en zengin ikinci kişisi, hayranlık ve şaşkınlıkla Khan`ın "çok para kazanan” bir hedge fund yöneticisi olduğunu söyledi ve "Sanıyorum hedge fund sektöründen, birçok insanı kaldıraçlı yöntemle eğitme sektörüne 160 IQ puanı transfer ettik. Eşinin, işi bırakması için Khan`a izin verdiği gün, şanslı günümüzmüş” diye ekledi. Khan bu sırada orada değildi ve Gates`in övgülerini YouTube`daki bir videodan öğrendi. Khan, "Gerçekten çok iyiydi" dedi.

Gates`i ve diğerlerini büyüleyen eğitim depreminin merkez üssü, Silikon Vadisi otoyolunun hemen dışında sıradan bir çiftlik evinde, birkaç yüz dolarlık video ekipmanı, kitap rafları ve yürümeye yeni başlayan çocuğunun yerdeki kırmızı Elmo oyuncağıyla, dolap odasından dönüştürülmüş bir oda. Salman Khan`ın kendisini bir web fenomenine dönüştüren matematik, bilim ve bir dizi başka konudaki çevrimiçi dersleri hazırladığı yer burası.

Khan Academy,  YouTube ve diğer her yerde görünen tek öğretmeni Khan ile tartışmasız web`in en popüler eğitim sitesi. Khan`ın, son sayıma göre 1630 derslik listesi, günde ortalama 70,000 kez görüntüleniyor , ki bu neredeyse Harvard ve Stanford`daki toplam öğrenci sayısının iki katı! Khan Academy derslere başladığı 2006 yılının son aylarından beri, Gates`in çocukları da dahil olmak üzere dünyanın her yerinden 18 milyon sayfa yorum aldı. Yorumların çoğu ABD ve sonra sırasıyla Kanada, İngiltere, Avustralya ve Hindistan`dan geliyor. Khan her ay ortalama 200,000 öğrenciye ulaştığını belirtiyor ve "20 milyon olmaması için bir neden yok" diyor.

Khan`ın yüksek teknolojiye dayalı olmayan ve konuşma biçiminde gelişen dersleri  -Khan`ın yüzü asla görünmüyor ve izleyenler yalnızca elektronik bir yazı tahtasında sade, adım adım çizgilerini ve diyagramlarını görüyor- çok düşük maliyetle dünyaya dağıtılan virüslü içeriklerin bir başka örneği olmanın çok ötesinde. Khan Academy, sanal okulların vaadini yerine getiriyor: Sınıfların, kampüslerin, idari altyapının hatta ünlü eğitimcilerin önemini azaltan bir eğitim devrimi!..

Hızlı, ücretsiz ve anlaşılır

Uzaktan ve yazışma yoluyla eğitim, e-postanın kullanılmaya başlanmasından bu yana var. Ve özel, kâr amaçlı okullar gelişiyor; University of Phoenix çoğu çevrimiçi, yarım milyon kayıtlı öğrenciye sahip. Teaching Co. gibi diğer özel girişimler, ulusal düzeyde tanınmış öğretmenlerden "muhteşem dersleri" bir araya getirmekte uzmanlaşıyor; akademik bir yıldızdan “Hayatta, İşte ve Ötesinde 12 saatlik Oyun Teorisi” DVD`si 254,95 $`dan alıcı buluyor.

Khan Academy`de ilginç olan, benzersiz bir şekilde ağızdan ağza yayılarak gittikçe hızlanan büyümesinin yanı sıra, ücretsiz olması ve öze değer vermesi. Büyük bir amfide 50 dakikalık bir monolog halinde mırıldanarak ders anlatan ve sıkıntıdan patlamanıza neden olan makroekonomi hocanızı anımsadınız mı? O Khan değildi, Khan asla sıkıcı olmuyor, zaten aradığınız gösterişse, Darth Vader`in size Öklidyen geometriyi öğretmeye çalıştığı bir ders bulun. Khan, YouTube`da ("Pisagor teorisi sizin kaderiniz!") 15 dakikadan kısa bir sürede işlediği konuların, temeline inmeyi başarıyor.

Çevrimiçi eleştirmenler, Khan`ın hevesinin, eğitimi pedagojik bir eğlenceye dönüştürmeyi hedefleyip hedeflemediğini tartışıyorlar. Diferansiyel ve integral hesaplamayı tek oturumda öğrenmeseniz de  -konu, hazırlık niteliğindeki 32 ders hariç toplam 191 kısma ayrılmış- Khan`ın bileşenleri süre ve içerik açısından en etkili hedefi yakalamış görünüyor. Ve şaşırtıcı düzeyde çok alanı kapsıyor; matematiğin ve istatistiğin temel konularını yani aritmetik, geometri, cebir, trigonometri, diferansiyel ve integral hesapları ve biyoloji, kimya ve fizik gibi zorunlu bilim derslerini. Fakat Khan ayrıca, “Bir Çörek Fabrikasının Ekonomisi”, “Napoleon Savaşları ve Uzaylılar Tarafından Kaçırılma Muamması” gibi dersler de veriyor.

Eğitim tohumları

Birçok girişim gibi, Khan`ınki de tesadüfen gerçekleşmiş. New Orleans`da doğan ve büyüyen Khan – anne babası Hindistan`ın şu anda Bangladeş olan bölgesinden göçmen olarak gelmiş - akademik hayatında uzun süre bir yıldız olmuş. Harvard`daki işletme lisansüstü eğitiminin yanı sıra, MIT`den üç derecesi var; matematik lisans derecesi, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimlerinde lisans ve lisansüstü dereceleri. Ayrıca MIT`de sınıf başkanıymış. Brookline yakınlarında üstün yetenekli çocuklara gönüllü öğretmenlik yapmanın yanı sıra Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu olan çocukları eğitmek için bir yazılım geliştirmiş. Birçok öğretmenden farklı olarak, okuduklarından ve yaptığı çalışmalardan öğrendiği tek bir şey var; karmaşığı basite indirgeme yeteneği. Gates "Yaptığı şeyin güzelliği, tutarlı olması" diyor. Ayrıca, üç çocuğuna matematik ve bilimin temellerini öğretmek için çok zaman harcadığını söyleyen Gates, Khan`ın öğretme kapasitesi ile ilgili olarak Fortune`a yaptığı açıklamada "Ona imreniyorum" diye ekliyor.

Khan, 2004 yazında halen Boston`da yaşarken, New Orleans`da yaşayan yedinci kuşaktan kuzeni Nadia`nın, matematik dersinde kilograma dönüştürme konusunda sorun yaşadığını öğrendi. Ona uzaktan ders vermeyi kabul etti. Paylaşımlı not defteri olarak Yahoo Doodle yazılımı ve telefon kullanarak verdiği eğitimle Nadia o kadar büyük bir ilerleme kaydetti ki Khan, erkek kardeşleri Ali ve Arman`la da çalışmaya başladı. Bu diğer akrabalara ve arkadaşlara da yayıldı. Khan bir dizi pratik çalışması için bir JavaScript problem oluşturucu yazdı. Fakat futbol antrenmanları, işi ve zaman dilimi farklılıkları nedeniyle herkese uyan bir zaman bulmak imkansız hale geldi. Khan o zamanları "Kendi uygun zamanlarında izlemeleri için kaydettiğim videoları YouTube`a gönderdim” sözleriyle hatırlıyor. Diğer kullanıcılar da bu videoları izleyince, Khan Academy`nin tohumları atılıyor.

Khan, Harvard`dan sonra başladığı küçük hedge fund şirketi Wohl Capital Management için çalışmaya devam etti. Silikon Vadisi bazlı fon çökmeden önce "1 milyon $`a yakın bir miktarı" kurtardığını söylüyor. Bunun hemen ardından 2008 ortalarında kendi sermayesini oluşturmaya başladı ancak bu da ekonomik kriz nedeniyle kazanç sağlamadı. ("Buna Khan Sermayesi diyorum ama Khan Sermayesi`nin ötesine geçmeyi asla başaramadı" diyor.) Stanford Medical School`da Romatoloji dalında öğretim üyesi olan eşi Umamia ile birlikte bir ev almak için yatırımcılık kariyerini bıraktığında ise güvencesini oluşturacak emeklilik ödeneğini kullandı. Bir günde birkaç ders hazırlıyor, öğrencilerden gelen soruları yanıtlıyor, kavramı en iyi şekilde açıklama konusunda tıkanırsa uzmanları arıyor ve meraklı, olası destekçilerin bilmek istediklerini anlatıyor.

Abonelik ücreti alarak veya eklenti satarak girişimini paraya dönüştürmekle ilgilenmemek konusunda ısrarlı. Web sitesinde,  "Zaten güzel bir eşim, harika bir oğlum, iki Honda arabam ve düzgün bir evim var" diyor. Fakat bu, destekçilerini durdurmuyor. Desteklerin en dikkate değerlerinden biri, Silikon Vadisi yatırımcılarından John Doerr ve eşi Ann`den geliyor. Kısa zaman önce Khan`ın sitesine PayPal üzerinden 10.000 $  bağış yapılınca (tipik bağış tutarı 100 $) Khan, adı Ann Doerr olan bağış sahibine bir e-posta gönderiyor. John Doerr`i duymuş olmasına rağmen yalnızca isim benzerliği olduğunu düşünüyor ve e-posta ile teşekkür ediyor. Buna karşılık Ann Doerr, birlikte bir öğle yemeği teklif ediyor.

Buluştuklarında Ann Doerr, en büyük bağışçının kendisi olduğuna inanamıyor, "Bu çok kötü! Yaptığınız işi gerçekten çok takdir ediyorum” diyor ve Khan eve döndüğünde ondan bir mesaj buluyor, "100,000 $`lık bir bağış yolda..."

Khan bu parayı kendisine maaş ödemek için kullanıyor. Daha sonra John Doerr ile buluşuyor ve o zamandan beri çift aracılığıyla diğer yardımseverlerle tanıştırılıyor. Gates, Aspen`de Khan`dan bahsedince, John bunu Tweeter ile Silikon Vadisi`ndeki tanıdıklarına bildiriyor ve akademi, Temmuz`da yayımcılık alanında bir servet yapan Kanadalı yatırımcı John McCall MacBain`den 100.000 $`lık bir bağış daha alıyor. Khan, "Bir milyon dolarım olsaydı, daha ileri otomatik problem kümeleri için bir yazılım geliştirmek ve videoların birçok dile çevrilmesi için kullanırdım” diyor. Fonları ABD`de eğitime yılda 700 milyon $ kaynak sağlayan Gates, yakın bir zamanda Khan ile görüşmeyi planlıyor.

Akademi mi kütüphane mi?

Khan`ın eğitim çalışmalarıyla ilgili şüpheleri olanlar da var. İşini çok iyi yaptığını ve öğrencilere yardımcı olduğunu kesinlikle kabul ediyorlar ancak sınav yapılmayan ve öğrenci ile öğretmenin konuları karşılıklı tartışmadığı derslerin ne kadar etkili olacağına yönelik kuşkuları var. ABD`nin, kâr amaçlı eğitim alanında uzmanlaşmış en büyük özel sermaye şirketi Leeds Equity Partners`ın başkanı Jeffrey Leeds "Bu, özellikle motivasyon eksiği olmayan öğrenciler için güçlü bir yardımcı kaynak, ancak bir akademi değil, daha çok bir kütüphane...” diyor.

Fakat Khan`ın niyeti, “on binlerce ders sunan, herkesin her şeyi öğrenebileceği, birinci sınıf ve dünya çapında bir sanal okul”dan daha azı değil. Leeds ve diğerlerinin öngördüğü ilerlemeler ona zarar vermiyor. Nihayetinde, eğitim sektörü bulabildiği her türlü yeniliği kullanabilir.

Kaynak: Fortune

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score