TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Binali Yıldırım`dan ADSL müjdesi
TEKNOLOJİ 02 Ağustos 2013 Cuma 15:24 | 1341 Kez okundu
Binali Yıldırım`dan ADSL müjdesi


Vatandaşın, kendisinden yol su değil internet istediğini anlatan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ``2008`in sonunda Türkiye`nin her tarafında ADSL olacak`` dedi.
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ``2008`in sonunda Türkiye`nin her tarafında ADSL olacak`` dedi.

Hızlı tren raylarının TCDD`ye teslim töreni için Karabük`te bulunan Bakan Yıldırım, daha sonra Safranbolu`daki Cinci Han`da kendisi için düzenlenen iftar yemeğine katıldı. Yemeğin ardından muhabirlerle sohbet eden Yıldırım, Sakarya`daki hızlı tren fabrikasını, 1.5-2 ay içinde açmayı hedeflediklerini kaydeden Yıldırım, ilk olarak ``metro vagonları`` üreteceklerini belirtti.

Yıldırım, ``UN Ro-Ro``nun satışı ile ilgili olarak çıkan haberlerin hatırlatılması üzerine, Saffet Ulusoy`un satışla ilgili itirazlarının basına yansıdığını anlattı. Ulusoy`la konu hakkında görüştüğünü anlatan Yıldırım, şöyle devam etti: ``Mal başkasının, alan başkası. Bizim Avrupa`ya ithalat ve ihracatımızın yüzde 80`i bu hat üzerinden yapılıyor, dolayısıyla stratejik önemi var. Sahiplerinin kim olduğunu bilmemiz doğal. O bakımdan bilgi vermek için bize gelecekler tabii ki. İşler usulüne göre yapılırsa kimin ne verdiği, ne aldığı bizi ilgilendirmez. Stratejik boyutuna bakarız. Rekabeti bozan bir yönü var mı? Onun ilgili kurumları var; onlar bakar, eder. Herkes ne iş yapacaksa yapar. Kimsenin iş yapmasına, yatırım yapmasına engel olmayız.``

TÜRK TELEKOM`DA GREV KARARI

Bir soru üzerine Türk Telekom`da grev kararıyla ilgili Haber-İş Sendikası yöneticilerinin kendisini ziyaret ettiğini hatırlatan Yıldırım, ``3-4 konuda anlaşmazlıkları var. Ben hala anlaşma zemini olduğunu gördüm. Görüşme sonunda hala anlaşamazlarsa, Türk-İş Başkanıyla onları davet edeceğiz, tatlıya bağlayacağız. `Taviz vermeyeceğiz, etmeyeceğiz` diyerek anlaşma olmaz.`` diye konuştu. Bir gazetecinin Oger Telekom`un kendi hisselerini Hollandalı bir gruba satacağına ilişkin haberleri hatırlatması üzerine Bakan Yıldırım, böyle bir bilgiye sahip olmadıklarını, konuya ilişkin haberleri basında gördüğünü söyledi.

Oger Telekom`un kendi hisselerinin bir kısmını satmaya niyeti olduğunu kaydeden Yıldırım, ``Türk Telekom hisselerinin bir başkasına satışını düzenleyen ortaklık sözleşmesi var. Ortaklık sözleşmesi dışında herhangi birşey yapılamaz. Resmi olarak bize gelen birşey yok`` dedi. Bakan Yıldırım, Türk Telekom`daki kamu hisselerinin halka arzı konusunda bir planlama olup olmadığının sorulması üzerine, ``Planlama var. Özelleştirme İdaresi, ne kadarlık hissenin halka arz edileceği konusuna çalışıyor. Bir strateji belgesi hazırlıyorlar. Büyük ihtimalle 2008`de olacak`` dedi.

Devletin ``kademe kademe`` Türk Telekom`dan çıkacağını dile getiren Bakan Yıldırım, ``Ama küçük bir hissenin kalması lazım, altın hisse var`` şeklinde konuştu. Yıldırım, genel olarak iletişim sektöründe bir değer artışının olduğunu ve Telekom`un da bundan payını alacağını dile getirdi.

İLETİŞİM OTOYOLLARI

Kablo TV işletmeciliği konusunda yaşanan sorunların anımsatılması ve sorunun çözümünde gelinen aşamanın sorulması üzerine Yıldırım, konuya ilişkin hukuki sorunların çözülmesi gerektiğini bildirdi. Yıldırım, konuyla ilgili mahkeme sürecinin devam ettiğini hatırlattı. ``İnternet altyapısı için herhangi bir şey düşünüyor musunuz?`` sorusuna Bakan Yıldırım, şu yanıtı verdi: ``2003 yılında Türkiye, internette Afrika ülkeleri seviyesindeydi.

Bugün Türkiye, Avrupa seviyesine geldi. Bu kadar iş yaptık. Geniş bant diye birşey yoktu memlekette. Artık internette otoyol dönemine geçtik. İletişim otoyollarını biz, bu dönemde yaptık. Bizim insanımız hız meraklısı, otomobili sürerken de hızı seviyor, internet işinde de hızı seviyor.``

Vatandaşın, kendisinden yol su değil internet istediğini anlatan Yıldırım, ``Şimdi ADSL istiyorlar 2008`in sonunda Türkiye`nin her tarafında ADSL olacak`` dedi. Yıldırım, bir başka soru üzerine ucuz uçak biletlerine ilişkin olarak, ``Müşteriyi yanıltma varsa, vatandaş rekabet kurumuna şikayet etmeli. Yıkıcı rekabete izin vermeyiz. Maliyetin altında sürekli yolcu taşımaktan, seyrüsefer emniyeti zarar görür. Sınırlı sayıda indirimli yolcu taşınmasına izin veriyoruz`` değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Yıldırım, dünyanın en büyük uçağı ``AIRBUS-380``in Atatürk Havalimanı`na inişinin planlanmasıyla ilgili, ``Gösteri amaçlı iniş, tedbirler alınıp yapılabilir. Ticari anlamda sefer yapılabilmesi için diğer unsurlar gözden geçirilmelidir`` bilgisini verdi. Bakan Yıldırım, yemeğin ardından Sadrazam Köprülü Mehmet Paşa Camii`nde teravih namazı kıldı.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular