TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Biyonik kol hayal değil
TEKNOLOJİ 15 Ocak 2014 Çarşamba 02:12 | 1517 Kez okundu
Biyonik kol hayal değil

Savaşlar her ne kadar istenmese de, devrim niteliğinde gelişmeye kaynak oluyor.
Savaşlar her ne kadar istenmese de, insan hayatında devrim niteliğinde ve yararlı birçok gelişmenin kaynağı olabiliyor.

ABD Savunma Bakanlığına bağlı İleri Araştırma Projeleri Kurumu (DARPA-Defense Research Projects Agency), Irak ve Afganistan`dan kolunu kaybedip dönen gaziler için, "Devrim Yapan Protez" adını verdiği, bir insan kolu gibi çalışabilecek yapay kolun yapılabilmesi için önemli ödenek ayırdı.

Bu amaçla Maryland`deki Johns Hopkins, Nashville`deki Vanderbilt üniversiteleri ile Chicago`daki Rehabilitasyon Enstitüsünde görevli araştırmacılar ile bazı özel gruplar dikkate değer bir çalışma içinde bulunuyor.

Sinirlerin mekanik kola doğrudan komut vermesi üzerinde çalışan Johns Hopkins ve Chicago Rehabilitasyon Enstitüsü doktorlarının, henüz erken aşamada olmasına karşın önemli başarı elde ettikleri belirtiliyor.

Vanderbilt Üniversitesi de biyonik kola sağlanacak güç kaynağı üzerinde kafa yorarken, elektrikten daha güçlü ve toksik olmayan hidrojen peroksit adlı bir madde üzerinde deney yapılıyor. Çamaşır suyu ve roket yakıtında da bulunan bir bileşik olan hidrojen peroksitten enerji sağlanması için bir katalizör kullanılıyor.

Bunlardan ayrı olarak, Segway adlı iki tekerlekli taşıtın ünlü tasarımcısı Dean Kamen`ın da biyonik kol üzerinde çalıştığı haber veriliyor.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası