TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Bunları okumadan SBS tercihi yapmayın!..
TEKNOLOJİ 02 Kasım 2014 Pazar 17:48 | 8448 Kez okundu

1 hafta sürecek SBS tercihleri yarın başlıyor. Hayalindeki üniversiteye girmek için tercih yapacak adayları uzmanlar uyarıyor; SBS tercihlerinde, puanın değil başarı sırasının ve yüzdelik dilim önemli..


Bugün Gazetesi`nin haberine göre uzmanlar, yarın başlayacak ve bir hafta sürecek SBS tercihlerinde, puanın değil başarı sırasının ve yüzdelik diliminin önemli olduğuna dikkat çekti

Bu yıl son kez yapılan Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı. Öğrenci ve veliler tercih telaşına düştü. Lise kontenjanları yüzde 30 artırılırken uzmanlar soruların zorluğu nedeniyle puanlarda yüzde 20 oranında düşüş yaşanacağını öngördü.


Eğitim Uzmanı Elvan Bükülmez, yerleştirme sisteminde herhangi bir değişiklik olmamasına rağmen okul başarı puanının bu yıl SBS`yi yüzde 30 oranında etkilediğine dikkat çekti. Bükülmez, “Öğrenciler tercihlerini yaparken geçen yılki puanlar baz alınmamalı.


ÖNEMLİ FIRSAT VAR Tercihte önemli olan yüzdelik dilimlerdir. Çünkü sınav sorularının bu yıl zor olması puanları önemli ölçüde düşürecek. Ortalama 20 puan düşmesi bekleniyor.

Örneğin geçen yıl 420 puanla öğrenci alan bir okulun, bu yıl 400 puanla öğrenci kabul etme ihtimali çok yüksek. Yüzdelik dilimler bunu gösteriyor. Kontenjanların yüzde 30 artması da öğrencilere önemli fırsat sağlayacak.

DOĞRU YÖNLENDİRİN Daha fazla öğrencinin yerleşme ihtimali olacak. Tercihlerde 5 tane hayali, iki reel ve 3 tane de açıkta kalmamak için yedek tercih yapılmalı. Tercih ve yerleştirme kılavuzu iyi incelenmeli. Çocuğun genel yetenekleri ve özelliklerini doğru algılayıp ona göre yönlendirmeliyiz” diye konuştu

Dolayısıyla asil ve yedek yerleştirme için bu liste kullanılacağından tercihlerini çok dikkatli yapmaları gerekiyor

LİSTELERE İYİ BAKIN Bakanlık, okul listelerini yayınlayacak. Bunları inceleyerek kendi puanlarına, yüzdelik dilimlerine ve genel başarı sıralarına en uygun okulları yazmaları lazım.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası