TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Burslu okuyan öğrenciler dikkat!
TEKNOLOJİ 25 Ağustos 2013 Pazar 13:17 | 8782 Kez okundu

Özel öğretim kurumları, ücretsiz okutmakla yükümlü oldukları şehit veya malul gazi çocukları dışındaki öğrenci ya da kursiyerleri tamamen ücretsiz veya bunların ücretlerinin toplam miktarı kadar öğrenim ücretinde yüzde 25, yüzde 50 veya yüzde 75 oranında indirim uygulayarak daha fazla öğrenci veya kursiyer okutabilecek.

Milli Eğitim Bakanlığının ``Özel Öğretim Kurumlarında Ücretsiz veya Burslu Okutulacak Öğrenci ve Kursiyerler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği`` Resmi Gazete`nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Buna göre, ``Ücretsiz okutulacak öğrenci ve kursiyerlerin oranı`` başlıklı maddeye, ``Kurumlar, ücretsiz okutmakla yükümlü oldukları şehit veya malul gazi çocukları dışındaki öğrenci ya da kursiyerleri tamamen ücretsiz veya bunların ücretlerinin toplam miktarı kadar öğrenim ücretinde yüzde 25, yüzde 50 veya yüzde 75 oranında indirim uygulayarak daha fazla öğrenci veya kursiyer okutabilir`` hükmü eklendi.

Kurumlarda ücretsiz veya indirim uygulanarak okumak için başvuracak öğrenci ve kursiyerlerden, ``okullarda ücretsiz okuyacak şehit veya malul gazi çocukları dışındaki öğrencilerin bir önceki sınıfını geçmiş ve davranış notunun tam olması`` şartları aranacak.

Daha önceki yönetmelikte, kurumlarda ücretsiz okumak için başvuracak öğrenci ve kursiyerlerde; ``Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye`de yaşayan soydaşlarımız ya da akraba topluluğundan olması, okullarda ücretsiz okuyacak öğrencilerin bir önceki sınıfını geçmiş olması, okullarda ücretsiz okuyacak öğrencilerin davranış notu indirilmemiş olması şartları aranır. Ancak, kimsesiz ve maddi imkanlardan yoksun olan öğrenci ve kursiyerlere öncelik tanınır`` hükmü yer alıyordu.

Başvuranların sayısının kontenjandan az olması halinde, durumları yönetmelikteki ``Başvuru şartları`` maddesine uygun olanların başvuruları sağlanarak ücretsiz okuma hakkından yararlandırılacak.

Yönetmeliğin eki ``EK-2``de yer alan Özel Öğretim Kurumlarında Şehit ve Malul Gazi Çocukları Dışındaki Ücretsiz Okuyacak Öğrenci ve Kursiyer Başvuruları Değerlendirme Formu``nda da bazı değişiklikler yapıldı.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular