TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
"Centaurus A" galaksisi büyüledi
TEKNOLOJİ 17 Temmuz 2014 Perşembe 01:34 | 2340 Kez okunduEşi benzeri yok
Şili`de bulunan La Silla Rasathanesi`nin yayımladığı Centaurus A galaksisine ait fotoğraf, görenleri büyülüyor. Fotoğraf 2.2 metrelik bir teleskopla ve 50 saatlik pozlandırma süresiyle çekildi.

Elips şeklindeki Centaurus A galaksisi, Dünya`dan 12 milyon ışık yılı uzakta, Centaurus takımyıldızında bulunuyor. Uzmanların “sıra dışı” olarak nitelendirdikleri bu galaksinin merkezinde dev bir kara delik bulunuyor.

Avrupa Güney Rasathanesi`nden (ESO) uzmanlar, Centaurus A`in, çevresine yaydığı güçlü radyo dalgalarıyla da evrendeki en önemli radyo galaksisi olduğunu belirtti.

Gökbilimciler, Centaurus A`in parlak çekirdeği, güçlü radyo emisyonları ve jetlerinin, galaksinin merkezinde bulunan ve Güneş`ten 100 milyon kat daha büyük olan kara delikten kaynaklandığını öne sürdü. Uzmanlar, uzaydaki maddelerin kara deliğe yaklaşmasıyla, galaksinin merkezindeki yoğun kısımlarda dev miktarlarda enerji açığa çıktığını belirtti.


"NGC 5128" olarak da bilinen Centaurus A`in fotoğrafı, La Silla Rasathanesi`ndeki 2.2 metrelik MPG/ESO teleskopuyla ve 50 saatlik pozlandırma süresiyle çekildi.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular