TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cep Telefonu Kanser Riski Taşıyor mu?
TEKNOLOJİ 02 Temmuz 2013 Salı 09:11 | 1221 Kez okundu
Cep Telefonu Kanser Riski Taşıyor mu?

Cep telefonu kullanımının kanseri tetikleyip tetiklemediği konusu yıllardır tarşılan bir gündem maddesidir. Ancak şimdiye kadar kesin olarak tespit edilmiş ve yaygın olarak
Bu alanda yapılan araştırmaların yetersizliğini ve metodolojik olarak tutarlı olmadığını farkeden bir bilim heyeti tarafından İngiltere`den yapılan araştırmada cep telefonu üreticilerini sevindirecek sonuçlara ulaşıldı.

Araştırma sonuçlarına göre cep telefonlarının kısa vadede beyin kanserine yol açtığına dair bir bulguya rastlanamadığı belirtilirken, her ihtimale karşı çocukların cep telefonu kullanımı konusunda büyük bir dikkat gösterilmesi gerektiğine de dikkat çekildi.

Yaklaşık 18 milyon dolar harcanarak yapılan araştırmada cep telefonunun beyin kanserine yol açtığına dair bir bulgu elde edilemediğini araştırmayı yöneten Prof. Lawrie Challis açıkladı. Mobil İletişim ve Sağlık Araştırması (Mobile Telecommunications and Health Research/MTHR) isimli çalışmaya katılan deneklerin küçük bir bölümünün 10 yıldan daha uzun bir süredir cep telefonu kullandığına dikkat çeken Challis bununla birlikte kanser türlerinden büyük bir çoğunluğunun 10 yıl gibi bir sürede ortaya çıktığını hatırlattı.

Araştırmada çocuk deneklerin bilimsel etik kaygılarından dolayı kullanılmadığını ifade eden Challis, çocukların radyo frekans sinyalleri ile yayılan radyasyona karşı yetişkinlere oranla daha hassas olduklarının teorik olarak halen geçerli olduğunu ifade etti.

MTHR araştırmasının ikinci ayağının 200 bin deneğin katılımı ile Danimarka, Finlandiya, İsveç ve İngiltere`de halen sürmekte olduğu belirtilirken, ebeveynlere çocukların cep telefonu kullanımı kısıtlamaları konusunda da kesin bir tavsiyede bulunamayacağı açıklandı.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular