TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cep telefonlarında devrim
TEKNOLOJİ 18 Kasım 2013 Pazartesi 06:55 | 1574 Kez okundu
Cep telefonlarında devrim

Cepten TV yayınlarına erişim, görüntülü konuşma başlıyor. İhale yarın..
Cep telefonu kullanıcılarına pek çok yeni olanaklar sunacak yeni nesil mobil iletişim sisteminin kurulmasının yolu açılıyor. Üçüncü Nesil Mobil Haberleşme Sisteminin (3G) kurulmasını öngören ve asgari değeri 1 milyar doları aşan Üçüncü Nesil Mobil İletişim Sistemi (3G) lisans ihalesi yarın yapılacak.

Telekomünikasyon Kurumunda gerçekleştirilecek ihalede 4 firmaya 3G lisansı verilecek. İhaleye katılım için şu ana kadar Avea, Vodafone, Turkcell ile Fransız GSM operatörü Orange şartname satın aldı. Telekomünikasyon Kurumu yetkilileri, 25 Mayıs`ta yapılması öngörülen ancak ertelenen ihalede rekabet şartlarının oluştuğunu belirttiler.

İhalede dört ayrı lisans verilecek ve her biri için ayrı ihale gerçekleştirilecek. Lisans bedelleri bant genişliğine göre belirlendi. İhalede, kapalı teklif usulü uygulanacak. Her ihalede en yüksek üç kapalı teklif sahibi, en yüksek kapalı teklif alt sınır olmak üzere açık artırma yoluyla sözlü teklif vermeye davet edilecek.

İhale sonucunda en yüksek fiyatı veren şirket, ihale komisyonunca ihaleyi kazanmış şirket olarak kabul edilecek, böylece her bir ihalede birinci seçilen katılımcılara lisans verilecek. İhalede elde edilen sonuçlar Telekomünikasyon Kurumu`nca değerlendirilecek ve ardından katılımcı firmalarla imzalanan imtiyaz sözleşmeleri Danıştay`ın görüşünü sunulacak.

Daha sonra firmalarla sözleşmeler imzalanacak. İhalenin ardından sürecin 2008 yılı başında tamamlanabileceği öğrenildi. İhalede verilecek 4 lisansa ait tahmini lisans bedelleri Telekomünikasyon Kurumu tarafından şu şekilde veriliyor: .Tahsis edilecek bant genişliği (MHz) 45 40 35 25 . A lisansıB lisansı C lisansı D lisansı .Asgari değer (milyon avro) 252 224 196 140

3G SİSTEMİNE NASIL GELİNDİ

Ülkemizde mobil telekomünikasyon sektörünün ilk uygulamasını oluşturan 1G sistemleri üzerinden sadece ses hizmetlerini sunabilmek mümkünken, 2G Sayısal sistemler daha kaliteli ses hizmetlerinin yanı sıra SMS gibi basit veri hizmetleri de sunulabilir hale geldi. 2.5G olarak adlandırılan geçiş döneminde ise, mobil şebekeler üzerinden internete erişim imkanı sağlandı ve veriye dayalı hizmet türlerinde artış kaydedildi. Her kuşakta ses hizmeti sunulabilirken, bir sonraki kuşak daha kaliteli ses hizmetinin yanında daha hızlı ve zengin içerikli veri iletişimine imkan sağlıyor.

CEPTEN GÖRÜNTÜLÜ KONUŞMA DÖNEMİ BAŞLAYACAK

3G sistemlerinde ise hızlar artık Megabitlerle ifade edilmekte ve 2Mbps hızına, bir sonraki teknolojiyi oluşturan HSDPA`de (High Speed Downlink Packet Access -3.5G) 14 Mbps veri iletim hızlarına teorik olarak ulaşılabiliyor. Hızdaki bu artış özellikle bilgiye erişim açısından alışılan erişim kavramına yeni bir boyut getirecek.

Mobil ortamda görüntülü telefon hizmetleri, e-posta alıp gönderme, bankacılık hizmetleri, yüksek hızlarda internet erişimi, etkileşimli oyunlar, canlı radyo TV yayınlarına erişim gibi pek çok hizmetler, 3G mobil terminal cihazları tarafından rahatlıkla sağlanabilecek. Abonelerin bu hizmetleri alabilmesi için 3G sistemine uyumlu cep telefonları kullanmaları gerekecek. Ancak Türkiye`de henüz uygulama başlamamasına karşın bugüne kadar 1 milyonun üzerinde 3G sistemine uyumlu cep telefonunun satıldığı belirtildi.

CEP`TE HIZLI VE ZENGİN İÇERİK

3G şebekeleri üzerinden ses hizmeti sunulacak olsa da esas ağırlık hızlı ve zengin içerikli veri uygulamaları olacak. 3G şebekelerinin faaliyete geçmesiyle;cep telefonundan internete hızlı erişimin yaygınlaşacağı, e-devlet uygulamalarına önemli bir ivme kazandıracağı, sağlık hizmetleri, uzaktan eğitim, mobil-kütüphane, internet üzerinden bilimsel laboratuvarlara erişim, internet üzerinden dil eğitimi gibi uygulamalar ile eğitime katkı sağlanması öngörülüyor. Sistemin yaşlı ve engellilerin uzaktan gözetim ve kontrolünde kolaylıklar sağlayacağı, mobil uygulamalar ile vatandaşların yaşamını daha da kolaylaştırması bekleniyor.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası