TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Çevre Felaketine Seyirci Kalmayın...
TEKNOLOJİ 01 Ağustos 2014 Cuma 04:29 | 2663 Kez okundu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küresel ısınmanın
getireceği en büyük sıkıntılardan biri dünyadaki susuzluk ve açlığı artırmak olacak. Yapılan tahminlere göre küresel ısınma nedeniyle 2080"e kadar 200 ila 600 milyon arasında insan yiyecek bulma sıkıntısı yaşar hale gelecek* Susuzluk konusunda ise daha büyük bir sıkıntı söz konusu: 1,1 ila 3,2 milyar arasında insan susuz kalabilir...

Türkiye`nin eşsiz doğal zenginlikleri ve kaynaklarının bolluğu birçok kez birçok şekilde dile getirilmiştir. Bunlara şunu da eklemek gerekir: Yurdumuzda doğal olarak yetişen 9 bin bitki türünden 3 bin tanesini tüm dünyada bulabileceğiniz tek yer Türkiye`dir. Yani bunların her biri sadece ülkemiz için değil dünya için de biricik doğal zenginlikleri oluşturur.
 

Tüm dünyada gönderilen mektupların yüzde 44`ü okunmuyor.Yalnızca 100 bin aile gereksiz yazışmayı bıraksa, her yıl 150 bin ağaç kurtulacak.
 
Bir cam şişe doğada 4 bin yıl, plastik bin yıl. çiklet 5 yıl, bira kutusu 10 ila 100 yıl, sigara filtresi 2 yıl süre ile yok olmuyor.
Endüstriyel faaliyetler,
çeşitli yakıtlar, termik santraller ve egzoz gazları nedeniyle ortaya çıkan kirleticiler iki ila yedi gün arasında sürelerde havada asılı kalabiliyor. Bu kirleticiler, su partikülleriyle tepkimeye girerek yeryüzüne asit yağmurları olarak iniyor. Asit yağmurları göl ve akarsularda asit dengesini bozarak, tüm canlıları etkiliyor, hatta bazı türlerin ölümüne yol açıyor. Asit yağmurları en büyük zararı ağaçlara veriyor.
 
Temizlik malzemelerinin
kullanımında doğa dostu birçok alternatif bulunuyor. Örneğin bulaşık makinelerinde kimyasal parlatıcılar yerine doğal bir madde olan sirkeyi kullanabilirsiniz! Aynı şekilde içme suyu kaynaklarına karışarak kullanılmaz hale getiren fosfatlı deterjanlar yerine doğal temizleyicilerin tercih edilmesi
çevreye zarar vermeyen temizlik sağlıyor.
Türkiye topraklarının üçte ikisi su veya rüzgar erozyonunun etkisi altındadır. Ve her yıl, tüm Kıbrıs adasının yüzeyini bir santim kalınlığında kaplayacak kadar toprağımız erozyonla yok oluyor.
 
Bir ton kullanılmış kağıt, geri kazanıldığında 16 adet çam ağacının, bir ton kullanılmış gazete kâğıdı geri kazanıldığında ise 8 adet çam ağacının kesilmesi engellenmiş oluyor. Türkiye`de yılda yaklaşık 1 milyon ton kağıtla gereksiz yazışma yapılıyor.

 

Universal Hospitals

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score