TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Cizreli öğrenciler Türkiye birincisi oldu
TEKNOLOJİ 02 Eylül 2014 Salı 21:35 | 4308 Kez okundu

İstanbul`da 9-10 Nisanda düzenlenen 19. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı Yarışması`nda, Cizre Fen Lisesi öğrencileri Muhammed Yalgatekin ve Esanur Sekin`in hazırladığı, danışmanlığını okul öğretmenlerinden Şerif Balcan ile Salih Ercan`ın yaptığı kimya alanındaki ``Alkolsüz El Dezenfektanı`` projesi Türkiye birincisi oldu.

325 projenin katıldığı ve 65 projenin finalist proje olarak sergilenmek üzere İstanbul`a davet edildiği 19. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı Yarışması`nda Cizreli öğrencilerin geliştirdiği proje, yarışmada elde ettiği başarıdan dolayı altın madalya ile ödüllendirildi. Proje, 17-21 Mayısta İstanbul`da 54 ülkenin katılacağı Uluslararası Çevre Olimpiyat Proje Yarışması`nda Türkiye`yi temsil edecek. Yine aynı tarihlerde İstanbul`da Okyanus Eğitim Kurumlarınca bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türkiye geneli Fen Bilimleri Proje Yarışması`nda da Cizre Fen Lisesinin bir diğer projesi de ikinciliğe layık görüldü.

Yaklaşık 400 projenin başvurduğu yarışmada, 112 proje sergilenmeye değer görülürken, Cizre Fen Lisesi öğrencilerinin geliştirdiği proje, yarışmada Türkiye ikincisi oldu.

19. Uluslararası Çevre Proje Olimpiyatı Yarışması`nda kimya alanında hazırladıkları ``Alkolsüz El Dezenfektanı`` projesinin birinci seçilmesinden dolayı çok mutlu olduğunu dile getiren Cizre Fen Lisesi öğrencisi Muhammed Yalgatekin, yarışmada elde ettikleri başarıyla hem ne kadar yetenekli olduklarını gösterdiklerini hem de okullarını, ilçeyi ve bölgeyi en iyi şekilde temsil ettiklerini söyledi.

Öğrenci Esanur Sekin de yarışmadan güzel bir sonuç beklediklerini belirterek, ``Çünkü bu projeye çok sıkı bir çalışma ile hazırlanmıştık. Sonuçta dünya kendi dünyamız. Kendi dünyamız için biz de bir şeyler yapmak istedik. Biz de çevremizden yola çıkarak böyle bir proje yaptık. Çevremize yararlar sağladık. Ülkemiz için de en iyi yere geldiğimizi düşünüyorum. Laboratuvar ortamında çalıştık. Elimizde olan imkanlarla çalıştık. Düzenli bir şekilde çalıştık ve çalışmamızın emeğini de aldık. Şimdi 54 ülke arasında farklı farklı projeler gelecek. Orada da başarılı olmak istiyoruz`` dedi.

Öğretmen Salih Ercan ise sene başında aldıkları kararla bir proje gerçekleştirmeyi düşündüklerini, öğrencilerin fikirlerini değerlendirdiklerini, geliştirdikleri projenin başarı elde ettiğini bildirdi.

Çok sayıda proje arasından projelerinin yarışmada finale kaldığını kaydeden Şerif Balcan, kıt imkanlarla en iyi verimi elde ettiklerini, bu nedenle mutlu olduklarını aktardı.

Elde edilen başarıdan dolayı öğretmen ve öğrencileri tebrik eden Cizre Fen Lisesi Müdürü Murat Aydın da elde edilen büyük başarının, Şırnak`ta eğitim ve öğretime olumlu katkılar yapacağını bildirdi.

AA

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular