TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Çocuk cep telefonları tartışılıyor
TEKNOLOJİ 09 Mart 2013 Cumartesi 20:29 | 2588 Kez okundu

11.03.2008 - Sektör yetişkin kullanıcıya doydu, çocuklara yönelik cep telefonu pazarı iyice hareketlendi. Elbette tartışmaları da beraberinde getirerek. Tek tuşla arama özelliği olan, ailelerin kısıtlama koyabildiği çocuk telefonu yaygınlaşınca sağlık ve bağımlılık tartışmaları da ivme kazandı.

Oyuncak bir ayıcık kadar sevimli olmasa da şekli ve renkleri çocukları cezbediyor. Bir İspanyol telefon firmasıyla bir oyuncak firmasının ortaklaşa altı yaş ve üstü çocuklara yönelik yeni bir cep telefonunu piyasaya sürmesi tartışmalara yol açtı. Üreticiler çocuklarını merak eden aileleri rahatlatmak, çocukların sosyalleşmesine olanak tanımak gibi avantajları ön plana çıkarmaya çalışsa da bu parlak telefonlar bazı aile ve kurumlarda huzursuzluğa neden oluyor.

ABD, Massachusetts`deki Data Corp. adlı teknoloji araştırmaları firmasının genç cep telefonu kullanıcıları üzerine hazırladığı bir rapora göre ABD`de kayıtlı genç kullanıcı sayısı hızla artıyor ve 2010`a kadar 31 milyon genç kullanıcının pazara gireceği görülüyor.

Sektörün doymuş olması nedeniyle müşteri kitlesini artırmak isteyen cep telefonu üreticileri 2006 itibarıyla yetişkin ve ergenlerle birlikte 8-12 yaş kullanıcılara odaklanmıştı. Tek tuşla arama özelliği olan, ailelerin kısıtlama koyabildiği `çocuk telefonu`nun marketlerde satılmasıyla sağlık ve bağımlılık tartışmaları da ivme kazandı.

Avrupa`da bazı aileler örgütlenerek hükümetten çocuklara yönelik bu ticaretin yasaklanmasını istiyor. Cep telefonu kullanımının çocuklarda bir sağlık sorununa yol açtığına dair kesin kanıt yok ancak Fransa`da Sağlık Bakanlığı ailelerden çocuklarının cep telefonu kullanımını altı dakikayla sınırlamalarını isteyerek, bu konuda henüz yeterince araştırma yapılmadığını açıkladı bile. Halihazırda Fransa, ABD ve pek çok ülkede cep telefonu kullanan çocukların karşılaşabileceği sağlık sorunları üzerine araştırma projeleri yürütülüyor.
(Radikal, Herald Tribune)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular