TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Deneme Sınavları Sonuçlarını İncelerken Dikkat Edilecek Hususlar
TEKNOLOJİ 31 Ocak 2013 Perşembe 13:59 | 7058 Kez okundu

Sınavlar giderek yaklaşıyor ve artık bu yüzden her saniye büyük önem taşıyor. Artık yeni konular öğrenmeye çalışmanın yanında daha önce çalışılan konulardaki eksikliklerin giderilmesi ve test tekniğini geliştirmek gerekiyor. Bunların yapılabilmesi için deneme sınavlarına odaklanmak gerekir. Ancak deneme sınavı sonuçları iyi bir şekilde değerlendirildiğinde bir anlam kazanır. Fakat genellikle oldukça verimsiz kullanılmaktadır.
Deneme sınavları OKS/SBS`nin bir provası niteliğinde olduğu için test tekniğini geliştirme, sınav kaygısını azaltma ve zamanı iyi kullanma konularında size yardımcı olur. Ancak deneme sınavlarının en önemli katkısı size eksikleriniz ve bilgi düzeyiniz hakkında bilgi vermesidir.

Deneme sınavı sonuçları nasıl değerlendirilmeli?
****Aldığınız puan ve yaptığınız netler önemlidir. Ancak ne kadar ilerlediğiniz hakkında size sadece çok genel bir bilgi verir.
****Deneme sınavlarının size telafi şansı verdiğini unutmayın.
****Doğru ve yanlış cevaplarınızı kontrol ettikten sonra yanlış sorularınızı not alın ve analiz edin.
****Yanlış soruları hangi derslerden ve hangi konulardan yaptığınızı belirleyin. Yanlış yaptığınız konularla ilgili hangi kısımlarda eksikleriniz olduğunu ve hangi kısımları tam olarak anlamadığınızı belirleyin. Bu bölümlerle ilgili kısa tekrarlar yapın.
****Bir sonraki deneme sınavında benzer konularda hata yapıp yap madiğinizi kontrol edin. Eğer yine aynı konularda hatalarınız var ise okul ya da dershane öğretmenlerinizden yardım isteyin. Konu ile ilgili anlamadığınız noktaları size tekrar anlatmalarını isteyin.


Unutmayın!
Deneme sınavlarında yaptığınız hataların sayısı kadar hangi noktalarda hata yaptığınız da önemlidir. Sonuçlarınızı ancak analiz eder ve anlamadığınız konuları tespit edebilirseniz deneme sınavları OKS/SBS`de başarılı olmak için gerçek katkıyı sağlar.
 

Kaynak: Milliyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score