TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Dershane, Okul Kursu, Özel Kurs ve Özel Okullardan Hangisi Sizi Başarıya Taşıyacak?
TEKNOLOJİ 25 Aralık 2012 Salı 21:19 | 13228 Kez okundu

 

Sevgili öğrenciler;
Sırası ile avantajları ve dezavantajları inceleyelim.

Dershane;
Dershanelerin şuan ki uygulamaları yeni yapılandırıcı öğrenme yaklaşımları ile ilişkisizdir. Bunun çeşitli sebepleri bulunmakta.
*Dershane öğretmenleri aynı konu ve soruları senelerdir ve defalarca çözdükleri için kalıplaşmış bir konu anlatımı şekilleri vardır. Eski sistemdeki en iyi öğretmen dersi en iyi anlatandı. Fakat yeni sistemde öğrenci merkezli bir yaklaşım gerekirki bu şu an için dershanelerden çok uzaktır.
*Birçok dershane öğretmeni yeni sistemin kapsamı ve istedikleri hakkında net bilgi veren müfredat, ders ve yardımcı kitaplar ile ilgili bir bilgisi yoktur. Buda gereksiz ve özellikle verilmemesi gereken konuların öğrenciye yüklenmesine sebep olmaktadır.
*Yeni müfredat ve yaklaşımlar ile beraber soru tipleri de değişmiştir. Kurumsal dershane gurupları hariç test ve dokümanlarını yenileyemedikleri için elindeki kaynaklar doğrultusunda konu anlatıp soru çözmekte buda bir çok müfredat dışı yanılgılara sebep olmaktadır.
*Dershane konunun öğrenileceği merkez değil motive sağlayıcı, doğru rehberliğin yapıldığı, müfredata uygun soruların çözüldüğü merkez olmalıdır. Yapılandırıcı yöntemler kullanılmalıdır.
*Dershane tercihi sırasında ücret değil dershanenin kurumsal yapısı , öğrenci merkezli eğitim stratejisi ve yayınları en önemli tercih unsuru olmalıdır.

Okul Kursu;
*Kendi okulunuzda dersinize giren ders öğretmeninin size vereceği fazladan 2 saat kurs sizin en büyük fark unsurunuz olacaktır.
*Öğretmeniniz sizin eksik alanlarınızı tespiti sonucu geliştirdiği etkinlik ve metotlar tam bir öğrenme ortamı sağlar.

Özel Kurs;
*Özel kurs her ne kadar öğretmen merkezli gibi gözükse de öğrenci lehine bir çok unsur taşır.
*En fazla 2 li gurup ile kursa gidilmelidir.
*2 saat art arda kurs alınmayıp, farklı günlerde 1 er saat haftalık en fazla 2 saat özel kurs yeterlidir.
*Bir ilköğretim öğrencisine lise öğretmeninden özel kurs aldırmak yapılabilecek en büyük yanlışlıktır. O derse haftada en az 15 saat iyi bir okulda derse giren o branşın öğretmeni tercih edilmelidir.

Özel Okul;
*Yeni sistemin en şanslı öğrencileri özel okul öğrencileridir.
*Kurumsal bir yapıya sahip, vizyon sahibi, başarıyı genele yaymış bir özel okul her türlü yaklaşımda öğrenci merkezli eğitim verir.
*Öğretmenler en yüksek performans ve üretkenlikle çalışırlar.
*Öğrencilerin bireysel gelişimleri raporlanır ve rehberlik faaliyetleri en üst seviyededir.
*Bazı liste özel okulları özel sınıflara ücretsi olarak devlet okullarından son sınıflarda aldıkları başarılı öğrencileri kayıt ederek, bu öğrencilerin başarıları ile öne çıkmaya çalışmaktadır. Başarıyı genele yaymış, her alanda kendi öğrencileri ile başarı kazanmış kurumsal okullar tercih unsuru olmalıdır. Türkiye veya il dereceleri bu anlamda iyi analiz edilmelidir. Kaçı o okulun başarısıdır?

Başarı dolu, sağlıklı günler dileği ile ...


Fatih Akyüz
www.fenokulu.net Sahibi ve Yöneticisi

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası