TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Dünyanın en başarılı on genci arasına girdi
TEKNOLOJİ 11 Ekim 2013 Cuma 11:22 | 1453 Kez okundu
Bilkent Üniversitesi Fizik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Hilmi Volkan Demir, dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdi.
Antalya`da devam eden JCI 62. Dünya Kongresi kapsamında ``Dünyanın En Başarılı 10 Genci`` yarışmasının finali yapıldı.

JCI Dünya Başkanı Scott Greenlee, Anheuser Busch Sosyal Yardım Direktörü Tony Jones, Uluslararası Ticaret Odası Genel Sekreteri Guy Sebban ve TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan`dan oluşan uluslararası juri, 42 ülkeden 157 başvuruyu inceledi.

Juri, 18-40 yaş arasındaki yarışmacılardan en başarılı 10 genci belirledi. JCI Dünya Başkanı Scottt Greenlee, düzenlediği basın toplantısında, dünyanın en başarılı 10 genci yarışmasının ilk olarak 1983 yılında Tayvan`da düzenlenen kongrede yapıldığını söyledi.

Greenlee, ``Ödül sahipleri uluslararası düzeyde yarışıyor. Geçmişte ödül alan gençler, insanlık tarihinin önemli girişimlerine imza attı`` dedi.

Geçmişte ulusal düzeyde ödül alan ünlüler arasında Orson Welles, John F. Kennedy, Henry Kissinger, Elvis Presley, Jackie Chan ve Wayne Gretzky gibi isimler bulunduğunu belirten Greenlee, ``Hepsi de 40 yaşına gelmeden ve ulusal çapta şöhret olmadan önce bu ödüle layık görüldüler`` diye konuştu. Greenlee, bu gençleri ödüllendirmek suretiyle, mükemmeli aramaları ve diğer insanlara hizmet etmeleri için teşvik ettiklerini belirtti.

-TÜRK BİLİM ADAMININ BAŞARISI-

Dünyanın en başarılı gençleri arasında Bilkent Üniversitesi`nin Fizik ile Elektrik Mühendisliği bölümlerinde öğretim üyeliği yapan 31 yaşındaki Yrd. Doç. Dr. Hilmi Volkan Demir de bulunuyor.

Bilimsel önderlik çalışmaları dolayısıyla ödüle hak kazanan Yrd. Doç. Dr. Demir, üniversitede 20 kişilik bir araştırma ekibinin bulunduğunu söyleyerek, ``Nano teknoloji üzerine yeni aygıtlar üretiyoruz. Bununla farklı problemleri çözüyoruz. Dünyanın en başarılı 10 genci arasına girdiğim için mutluyum`` diye konuştu.

Nano kristal katkılı beyaz ışık letleri (Işık yayan diot) ürettiklerini belirten Yrd. Doç. Dr. Demir, şunları kaydetti: ``Ürettiğimiz beyaz ışığın kalitesi çok yüksek ve harcadığı enerji düşük. Halihazırda kullanılan beyaz ışığın kalitesi çok düşük. Beyazın tonlarını da değiştirebiliyoruz. Bunu dünyada ilk kez biz yaptık. Ayrıca havanın temizlenmesi çalışmaları da yürütüyoruz. Yaptığımız birçok çalışmayla bu ödüle layık görüldük, mutluyuz.``

EN BAŞARILI ON GENÇ

JCI`nın ödüle layık gördüğü diğer gençler şöyle: İnsanlığa ve gönüllü kuruluşlara yaptıkları hizmet dolayısıyla Kamboçya`dan Lo Chay, Japonya`dan Sayaka Murata ve Zimbabwe`den Betty Makoni, tıbbi yenilik ve buluşlarla Finlandiya`dan Dr. Johanna Ivaska, girişimcilikle Mali`den Malamine Kone, kişisel başarıyla Singapur`dan Glenn Lim, insan hakları, çocuklara ve dünya barışına katkıları dolayısıyla Bolivya`dan Maranon Vocai, teknik gelişmeyle Estonya`dan Tarvi Martens ve İrlanda`dan Dr. Derek Timoty O`Keeffe

haber7
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Muharrem Baytekin © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
5. Sınıf Başarı Var Soru Bankası