TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Dünyanın en yakınından bu asteroid geçecek
TEKNOLOJİ 20 Aralık 2013 Cuma 18:05 | 1944 Kez okunduABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 15 Şubat`ta bir asteroidin Dünya`nın çok yakınından geçeceğini açıkladı.

ŞİMDİYE KADAR KAYDEDİLMİŞ DÜNYANIN EN YAKININDAN GEÇEN ASTEROİD OLACAK

NASA`nın Dünya`ya Yakın Uzay Cisimleri Programı`ndan Don Yeomans, yarım futbol sahası büyüklüğündeki "2012-DA14" asteroidin, kaydedilmiş tarihte şimdiye kadar Dünya`nın en yakınından geçen asteroit olacağını söyledi.

Asteroidin Dünya`ya kesinlikle çarpmayacağının altını çizen Yeomans, "Dünya`nın yaklaşık 28 bin kilometre uzağından geçecek asteroit, Yeryüzü`ne insan yapımı uydulardan bile daha yakın olacak. Asteroit, Alçak Dünya Yörüngesi`ne yerleştirilen Uluslararası Uzay İstasyonu ve gözlem uyduları ile Dünya`nın arasından geçip yoluna devam edecek" dedi.

Yaklaşık 50 metre genişliğindeki asteroidin geçişini Mojave Çölü`ndeki Goldstone Radarı ile izleyecek NASA, boyutları, dönüş hızı ve yansıtma gibi özelliklerini belirledikten sonra DA14`ün üç boyutlu radar haritasını çıkaracak.

Gökcismi, saatte 29 bin kilometre hızla hareket ettiği için amatörler tarafından gözlenmesi mümkün olmayacak. Sadece deneyimli ve şanslı gözlemciler, DA14`ü bir anlığına görebilecek.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular