TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Elektrik şoku bilince kavuşturdu
TEKNOLOJİ 02 Eylül 2014 Salı 20:53 | 1824 Kez okundu
Elektrik şoku bilince kavuşturdu

ABD`de, derin beyin uykusundaki bir kişi elektrik şokuyla bilincine kavuşturuldu. Tıp dünyasında bir devrim niteliğinde görülen bu gelişme ile, bilinci en alt düzeyde açık olan
ABD`de, derin beyin uykusundaki bir kişi elektrik şokuyla bilincine kavuşturuldu. Tıp dünyasında bir devrim niteliğinde görülen bu gelişme ile, bilinci en alt düzeyde açık olan kişilerle ileri seviyedeki Parkinson hastaları tedavi edilebilecek.

Beyin travmasındaki tedavilerle ilgili gelişmeye dair haber, İngiliz Nature dergisinde yayımlanan bir araştırmada yer aldı.

Habere göre yeni yöntem derin bilinç kaybına uğrayan hastaların tedavisinde bir çığır açacak.

Amerikalı doktorların `Derin Beyin Uyandırması` adını verdikleri yöntem, hastanın beynine batırılan elektrotlarla elektrik akımı verilmesine dayanıyor. Beynin bilinci idare eden kısmına verilen elektroşok, beynin işlevini geri kazandırıyor.

Bu yöntemle, 1999 yılında uğradığı saldırıyla bilinci ancak en alt düzeyde açık kalan 38 yaşındaki bir kişi, yeniden konuşmaya ve yemek yemeye başladı.
Aynı yöntemin ileri düzeydeki Parkinson hastalarının tedavisinde kullanılması üzerinde duruluyor.

Elektroşokun, Parkinson hastalarında görülen titreme, kasılma ve hareket zorluklarını azaltması ya da yok etmesi mümkün görülüyor.

Araştırmaya katılan JFK Johnson Rehabilitation Enstitüsü`nden Doktor Joseph Giacino, elektrotların günde 12 saat beyine takılı kaldığını belirtiyor.

Tedavi bu haliyle kesin bir çözüm değil. ABD hükümetine bağlı Gıda ve İlaç Dairesi yeni yöntemin 12 hasta üzerinde daha denenmesi yönünde bir pilot programı onayladı.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular