TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Etkileşimli Tahtalar Hatalı mı Yapıldı ?
TEKNOLOJİ 01 Şubat 2013 Cuma 04:42 | 1996 Kez okundu

Fatih Projesi kapsamında Vestelin ve Eğitek yetkililerinin ortak tasarladığı Etkileşimli tahtaların kurulumları başladı. Ancak kurulumları yapılan tahtalar incelendiğinde tahtalar da ciddi problemler olduğu görülmektedir. Kısaca özetlemek gerekirse.

1- Tebeşirli tahtalarla birlikte olan etkileşimli tahtalar tebeşir tozuna boğulmuş durumdalar. İki tahta arasındaki tebeşir tozunu engellemesi için yapılan aparat şu an için herhangi bir işe yaramamış durumda.

2-Yine tebeşirli tahta ve beyaz tahtanın arka kısmına yerleştirilen Access Point tam olarak görevini yapamamaktadır, çünkü Access Pointin önünde bulunan tahtaların arka kısımları tamamen alüminyum ve alüminyum ise fizik kanunları gereği  Access Pointin yaydığı kablosuz sinyallerini engellemekte ve böylece sinyaller tam performanslı şekilde yayılamamaktadır.

3- Elektronik aletlerin en büyük sıkıntıları toz ve sıcaklıktan etkilenmeleridir. Etkileşimli Tahtaların da toz aldığı düşünüldüğünde ( özellikle  arka kısımlarındaki fanlar ) toz ve kapalı alanda olmalarından dolayı sıcaklık Etkileşimli Tahtaların çok daha kısa sürede bozulmasına sebebiyet verecektir.

4-Tahtaların kablo girişlerinin bulunduğu bölüm çok sıkıntılı. Kabloların hepsi ortalıkta kalmış durumda. Belli bir düzen içinde yerleştirilemiyor.

5-Kurulumun hemen ardından yapılan kalibrasyonlar ise çok kısa süre içinde bozuldu ve yeniden yapılmaları gerekti. Bu durum öğretmenlerin kullanım sırasında işlerini çok zorlayacaktır.

6-Tahtalardaki kullanılan Optik imajlama (2 kamera vasıtasıyla hem pasif kalem hem de elle kullanım özelliği) teknoloji kalibrasyonların çok çabuk bozulmasının en büyük sebebi. Bunun yerine biraz daha pahalı olan ama arka zeminden dokunuşları algılayan teknoloji kullanılsa idi bir çok uzun vadeli problemde ortadan kalkmış olacaktı.

 

 

Kaynek: http://egitimteknoloji.net/

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular