TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Evrenin canlandırılması yapıldı
TEKNOLOJİ 22 Ağustos 2014 Cuma 17:19 | 1380 Kez okundu
Evrenin bilgisayar ortamındaki en büyük canlandırması yapıldı.

Fransız bilim insanları, Evren`in şimdiye dek bilgisayar ortamındaki en büyük canlandırmasını yaptılar.
Doğrudan gözlem modelleriyle mukayesesinin yapılmasını sağlayacak bu simülasyon, "Ufuk Projesi" çerçevesinde astrofizikçi Romain Teyssier başkanlığında, Paris`in güneyindeki Bruyeres-le-Chatel`deki Fransız Atom Enerjisi Kurumu`nun (CEA) yeni süper bilgisayarı Bull`da yapıldı.

CEA tarafından yayımlanan açıklamada, astrofizikçi Teyssier, "Evren`in saydam hale geldiği Büyük Patlama`dan (Big Bang) 380 milyon yıl sonra, bir başka deyişle 13 milyar yıl önce, fosil ışımanın gözlemlenebildiği Evren`in en erken safhalarındaki koşullardan yola çıkarak, kozmik akışkanlığı betimlemeyi sağlayacak, çok sayıda parçacığın yörüngelerini izlemenin olası olduğunu" belirtti.

70 milyar parçacık ve 140 milyardan fazla hacmin hesaplandığı sayısal simülasyonun kendi alanında bir rekor olduğu ve bir kişisel bilgisayarla bin yıldan fazla bir hesaplama gerektiği belirtilen açıklamada, ilk kez bir bilgisayar canlandırmasıyla, Evren`in gözlemlenebilen kısmının yarısının simüle edildiği kaydedildi.

Fransa`nın "Ufuk Projesi", CEA ile Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi (CNRS) ve Evren`in oluşumu ile sayısal canlandırma uzmanı 20`den fazla araştırmacıyı bir araya getiren üniversitelerin işbirliğiyle yürütülüyor.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular