TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Fare yakalayan robot kedi
TEKNOLOJİ 18 Mayıs 2014 Pazar 09:55 | 3319 Kez okundu

Teknik Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Elektronik Bölümü son sınıf öğrencileri Emel Koçak ile Betül Küçük özellikle tarımsal alanlarda ürünlere zarar veren çekirge, fare gibi zararlı hayvanları toplayıp, hayvanları başka yere naklederek doğal hayatın dengesini koruyacak ‘Kedi Robot` yaptı.

Koçak ve Küçük robotu tamamen kendi çabaları ile yaptıklarını belirtirken çalışma sistemi hakkında şu bilgiyi verdi:

"Robotta canlıya duyarlı 3 sensor bulunuyor. Bu sensorlar sayesinde robot canlıyı buluyor ve içindeki ayna sayesinde yemi gören fare içeriye giriyor ve robotun arka kısmında bulunan alana girerek orada kalmasını sağlıyor. Böylece tarımsal alanlara zarar veren haşereler toplanmış oluyor."

Elektronik ve Bilgisayar Bölümü öğretim görevlisi Yrd.Doç.Dr. Raif Bayır, Türkiye`de ilk kez böyle bir robot yapıldığını anlatırken, ""Bu robot üzerinde canlıya duyarlı 3 sensor var. Öğrencilerimiz bu sensorları parfüm kapaklarından yaptı. Kasayı eski bir bilgisayar kasasından aldığımız malzeme ile yaptık. Dışarıdan alınan hiçbir malzeme yok.

Tamamen öğrencilerimizin kendi imkanlarıyla ve fikirleri ile amatörce yaptığı bir robottur. Biz bu robotu ileriki tarihlerde geliştirip üzerine güneş enerjisi paneli koyacağız. Böylece bir işçi gibi sabah güneşin ilk saatlerinde çalışmaya başlayacak ve güneş kaybolduğunda olduğu yerde duracak. Böylece hiçbir yakıt kullanmayacak, kendi enerjisini kendi almış olacak.""

Yrd.Doç.Dr. Bayır, ‘Kedi Robot` ile bu ay sonunda ODTÜ`de yapılacak olan robot yarışmasına katılacaklarını söyledi.milliyet

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score