TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
`GenderReflex` uzamayı araştıracak
TEKNOLOJİ 26 Aralık 2012 Çarşamba 09:08 | 1306 Kez okundu
`GenderReflex` uzamayı araştıracak

Ege Üniversitesi Beyin Araştırmaları ve Uygulama Merkezi`nin `GenderReflex` projesinde, kadın ve erkekte uzama refleksi araştırılacak.
GenderReflex Projesi`ne Marie Curie Chair olarak atanan araştırmacı Prof. Dr. Kemal Türker ve Proje Koordinatörü Prof. Dr. Şakire Pöğün, proje hakkında bilgi verdi.

Prof. Dr. Kemal Türker, projeyle reflekslerde cinsiyete ve yaşa bağlı değişiklikler olup olmadığının araştırılacağını söyledi.

Bugüne kadar yapılan reflekslerle ilgili araştırmaların hatalı olabileceğine değinen Türker, "Refleks konusunu yeniden araştıracağız. `Kadınların kas uzama hızı yavaş` hipotezinin doğruluğunu inceleyeceğiz. Araştırmalarda yapılacak deneylerde denek olabilecek nörolojik bozukluğu olmayan her yaştan kişinin yardımlarını bekliyoruz. 3 saatlik deney çalışması için deneklere 60 YTL ödenecek" dedi.

Proje Koordinatörü Pöğün de 1993 yılında kurulan merkezin, beyin araştırmaları ve sinir bilim konusunda bilgi üretimine katkıda bulunmak için araştırma yapma amacında olduğunu söyledi.

Merkezde 32 öğretim üyesi ve yardımcısının görev aldığını belirten Pöğün, Gender Reflex projesinin, Avrupa Birliği`nin beyin göçünü geri çevirmek amacıyla yürüttüğü program kapsamında olduğunu açıkladı.

Pöğün, merkezin Avrupa Sinir Bilim alanında `mükemmeliyet merkezi` olarak kabul edilmesinin hedeflendiğini vurguladı ve 3 yıl sürecek projenin bütçesinin yaklaşık 600 bin euro olduğunu kaydetti.
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score