TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Görünmeyeni gösteren kamera
TEKNOLOJİ 25 Kasım 2014 Salı 18:19 | 3098 Kez okundu

Londra`daki hayvanat bahçesini termal kamerayla görüntüleyen Steve Lowe araştırmacılara ilham verdi. Kuş gribi gibi hastalıklar termal kameralarla tespit edilecek.

Bilal Turhal`ın haberi

Bilim adamları termal kamera kullanarak hayvanların hastalıklarını tanımlamanın mümkün olduğu fikrinin bu fotoğraflarla ispatlandığını belirtti.

Fotoğraflarda hayvanların sıcak noktaları kan akışının yoğun olduğu bölgeler kırmızı olarak çıkıyor. Bu yöntemle hayvanlarda görülen sorunlu bölgelerdeki sıcaklığın teşhis edilebileceği belirtiliyor.

Özellikle kuş gribi vakkalarda termal kameralardan yararlanılması gündeme gelecek. Fotoğraflarda ayrıca hayvanların ısınma sistemlerinin nasıl çalıştığı üzerine de detaylı bilgi sahibi olmak mümkün. Örnek olarak bir aslanın enerjiyi nasıl muhafaza ettiği bir kuşun  sıcaklığı bir bacağından diğerine nasıl geçirebildiği de görülebiliyor.

Penguenler, pelikanlar ve soğuk kanlı flamingoların nasıl kendi kendilerini ısıttıkları böyle incelenebiliyor.

Çalışma termal kameraların bilime nasıl hizmet edebileceğini bir kez daha ortaya koydu. Termal kamerayla ilgili genel bilgi almak gerekirse olay şöyle özetlenebilir:

TERMAL KAMERA NASIL ÇALIŞIR

Termal görüntüleme yöntemi olarak ısıyı esas alan ve görüntünün genel yapısını ısıya göre oluşmuş renkler ve şekillerin belirlendiği görüntüleme sistemidir. Genelde güvenlik amaçlı da kullanılabilir ama çok çeşitli sektörlerin de kullanımına açıktır. Özellikle ısıya güdümlü füze ve benzeri askeri tekniklerin gelişmesi ile önemi artmıştır.

Elektrik sektöründe ise, elektriksel problemlerin tespitinde kullanılır. Elektrik akımının geçişi sırasında materyalde oluşan ısınma termal kameralar ile gözlenerek problem tespiti kolaylıkla yapılabilir. Aşırı yük altındaki güç transformatörleri, kablolar, kontak noktaları, kapasitörler, termal kamera ile gözlenerek ısınan noktalardaki problemler herhangi bir elektriksel ölçüm yapmadan tespit edilebilir.

TERMAL KAMERALARLA TESPİT EDİLMİŞ GÖRÜNTÜLER İÇİN TIKLAYIN

RotaHaber.com

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular