TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Görünmezlik pelerini çok yakın
TEKNOLOJİ 03 Ağustos 2014 Pazar 08:34 | 3493 Kez okundu

Yeni geliştirilen malzemeyi oluşturan küçük yapılar, biraraya geldiğinde ışığı nesneleri görünmez kılacak şekilde yönlendirebilen bir `metamalzeme` oluşturuyor. Esnek metamalzemeler daha önce de geliştirilmiş olmasına karşın bunlar, ışık tayfının insan gözünün göremediği bölümü üzerinde etkiliydi. Fizikçiler bu özelliği bir üst düzeye çıkarması nedeniyle yeni malzemenin alandaki gerçek bir sıçrama olduğunu ifade ediyorlar.

Metamalzemeler, ışığın akışını kesintiye uğratarak ve farklı bir düzeye kanalize ederek çalışıyorlar. Işık dalgaları ancak kendi dalga boylarına eşdeğer boydaki yapıların çevresini sarabiliyorlar ki bu da sahip oldukları renkle ilgili bir durum. Bugüne kadar görünmezliğe ilişkin en çarpıcı denemeler, insan gözünün algılayabileceğinin üzerinde dalgaboylarına sahip olan ışığa yönelikti. Bunun nedeni de görece olarak büyük parçacıklardan meydana gelen metamalzeme yapımının çok daha kolay olmasındandı.

Görebileceğimiz çok daha kısa dalgaboylu ışıklara yönelik metamalzemenin geliştirilebilmesiyse ancak nano düzeydeki küçük yapıların kullanılmasıyla mümkündü. Malzemenin tanıtıldığı makalenin yazarı St Andrews Üniversitesi`nden Andrea Di Falco, nanoyapılar oluşturmaya yönelik zorluklar nedeniyle bugüne kadarki denemelerin, sadece düz ve eğilmez yüzeyler üzerinde gerçekleştirildiğini söylüyor. Bu nedenle bilindik yöntem olan, sert ve kırılgan silikon üzerinde balıkağı yapısında istiflemeler yapmak yerine tek bir tabakadan oluşan ince bir polimer film geliştirmiş.
Londra İmparatorluk Üniversitesi`nde metamalzeme kürsüsünün başında olan fizikçi Ortwin Hess, üç boyutta bükülebilen yeni malzemenin tam bir `görünmezlik pelerini` olmasa da bu yoldaki büyük ve en doğru adım olduğunu ifade ediyor. Bir sonraki basamağınsa, malzemenin optik özelliklerinin bükülmeyle birlikte değişebilir hale getirilmesi olduğunu söylüyor. Harekete duyarlı böyle bir özelliğin geliştirilmesi görünmezlik pelerinini mümkün kılacak. Hatta malzeme bu şekliyle, yeni nesil kamera lenslerinde de kullanılabilecek.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular