TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Güney Kutbu`ndaki rüzgar gülleri
TEKNOLOJİ 30 Eylül 2013 Pazartesi 09:22 | 2775 Kez okundu

Yeni Zelanda`lı Meridian Energy tarafından güney kutbuna üç adet rüzgar türbini yerleştirildi ve türbinler ile elektrik elde edilmeye başlandı. Yeşil Ekonomi adlı internet sitesinde yayınlanan habere göre, 7.4 milyon dolara malolan ve Yeni Zelanda hükümeti tarafından finanse edilen bu çalışma ile  güney kutbunda bulunan biri Yeni Zelandalı diğeri ise Amerikan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacı karşılanacak.

Rüzgar`ın saatte 205 km hıza çıktığı ve hava sıcaklığının ortalama olarak -57 derece olduğu bölgedeki bu çalışmadan bir yıllık deneme sürecinin ardından  verimli sonuçlar alınırsa santralin genişletilmesi hatta bölgede güneş enerjisi santrali kurulmasınında gündeme alınabileceği belirtiliyor.

Kamuya bağlı Meridian Energy şirketinin yöneticileri yaptıkları açıklamada halihazırda enerji ihtiyacını mazotla karşılayan iki araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacının %11`inin üç rüzgar türbininden oluşacak bu santral ile karşılanarak mazot tüketiminden yılda 463.000 litre tasarruf edilebileceğini belirtiyorlar. Şirket yetkilileri santralin kurulduğu bölgenin coğrafi koşullarının bu tarz projeler için oldukça uygun olduğunun bölgeden üretilebilecek yenilenebilir enerji ile araştırma kuruluşlarının enerji ihtiyaçlarının %50`sinden fazlasının karşılanmasının mümkün olduğunu ifade ediyorlar.

37 metrelik üç türbinden oluşan santralin inşası iklim koşullarının sadece Kasım ve Şubat ayları arasında çalışmaya olanak vermesi nedeni ile iki yılda tamamlanabildi. Bununla beraber bu güney kutbunun ilk rüzgar enerjisi santrali değil. Avustralya hükümeti tarafından daha önce yaptırılmış ve Belçika`lı bir araştırma kuruluşunun enerji ihtiyacını sağlayan iki türbinden oluşan bir başka rüzgar enerjisi santrali daha bölgede bulunmakta.

http://www.ntvmsnbc.com

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular