TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hamam böceği ilham oldu
TEKNOLOJİ 14 Ekim 2013 Pazartesi 17:39 | 2169 Kez okundu

12.03.2008 - Gelecekte robotlar, hamam böceklerinin hareket tekniklerinden esinlenerek tasarlanacak. İngiltere`nin Cambridge Üniversitesi`nden bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, yer çekimi kanununa meydan okuyan, ayaklarının tabanındaki iki küçük yastık sayesinde duvarlarda kolayca yürüyebilen hamam böceklerinin bu tekniği sayesinde robotlar da artık aynı şekilde duvar ve engebeli yerlere tırmanabilir ve kolayca buradan inebilir.

Araştırmacılar Walter Federle ve Christofer Clemente, daha önce yapılan, 300 milyon yıldır dünyada var olan hamam böceklerinin sahip olduğu bu küçük yastıkların bir çeşit ince sıvı yağ tabakasıyla kaplı olduğunu gösteren araştırmalara dayanarak, yarının robotlarının hamam böceklerinden esinlenerek yapılabileceği sonucuna vardı.

Hamam böceklerindeki bir yastıkçığın "ayak parmağı" diğerinin "topuk" görevi gördüğünü belirten araştırmacılar, robotların artık "düz duvara tırmanıp buradan ustalıkla inebileceklerini" söyledi.

Günümüzdeki robotlar duvarlara tırmanabiliyor ancak tırmandıkları yerden inerken güçlük çekiyorlar. İnişte de başlarının yukarıya yönelmesi ve itmek için değil çekmek için tasarlanmış ayakları robotların inişini güç hale getiriyor. Araştırma, "Proceedings of the Royal Society" dergisinde yer alıyor.
(AA)

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular