TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hiç mavi bir Ay veya Güneş gördüğünüz oldu mu?
TEKNOLOJİ 07 Ocak 2014 Salı 18:22 | 15619 Kez okundu

 

Mavi Ay

"Kırk yılda bir" deyimini duymuşsunuzdur herhalde, işte mavi Ay da ancak kırk yılda bir rastlanan bir görüntüdür.


Bildiğimiz kadarıyla Ay`ın ve Güneş`in mavi olarak göründüğünü iddia eden ilk güvenilir rapor 1950 yılının Eylül ayında yazılmıştı. Bu rapor, İngiliz Kraliyet Gözlemevine bağlı olarak çalışan bir gökbilimci olan Robert Wilson`a aitti; Wilson, Edinburg`tan Ay`ı ve Güneş`i mavi olarak görmüştü. Hatta teleskop kullanarak gözlem yapmış ve Ay`ın ve Güneş`in bu renk görünmelerinin nedeninin Kanada`daki orman yangınları olduğu sonucunu çıkarmıştı.
Orman yangınlarının mavi Ay ile ne ilgisi olabilir?Mavi Ay
Robert Wilson`un gözlemleri sonucunda vardığı karar, Güneş ile Ay`ın mavi görünüşlerinin, Alberta`daki (Kanada) orman yangınları yüzünden yükselen ve rüzgâr tarafından Atlantik üzerinden Edinburgh kadar taşınan küçük parçacıklardan oluşan bulutlarla ilgili olduğuydu.
Bu parçacıklar esas olarak, yangın sırasında ortaya çıkan yağ damlacıklarıydı.
Yağ damlacıkları, ışığın ortalama dalga boyu ile karşılaştırılabilir bir büyüklükteydiler. Bu arada bildiğimiz bir şey var: Saçılıma yol açan parçacıklar ışığın dalga boyundan çok daha küçük olduklarında, mavi ışığı saçılıma uğratmayı tercih ederler (Rayleigh saçılımı). Çok daha büyük olurlarsa, bütün renkleri az çok aynı oranda saçılıma uğratırlar. Aynı sayılabilecek bir büyüklükte olurlarsa ise kırmızı ışığı maviden daha çok saçılıma uğratırlar. Kanada`daki orman yangınları sırasında oluşan ve Edinburg`a kadar taşınan yağ damlacıkları, tam da kırmızı ışığı maviden daha çok saçılıma uğratacak büyüklükteydiler.
Sonuç olarak da Güneş ile Ay gözümüze mavi olarak göründüler. Bu durum etkenlerin çok nadir oluşan bir bileşimi sonucu ortaya çıkar.
Diyebiliriz ki böyle bir bileşim ancak kırk yılda bir yaşanır.

Kaynak: Gündelik Bilmeceler - TÜBİTAK Popüler Bilim Kitapları

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular