TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hidrojenle çalışan geleceğin otomobilleri
TEKNOLOJİ 27 Mayıs 2013 Pazartesi 02:34 | 2213 Kez okundu

Türkiye`yi Fransa`da Mayıs ayında düzenlenecek Shell Eco-marathon Yarışması`nda temsil edecek projeler arasında hidrojen ve etanol ile çalışan araçlar da yer alıyor. 
 

 

Geçen yıla oranla üniversite sayısındaki artış ile dikkat çeken Türkiye

`den 9`u “hidrojen” olmak üzere toplam 10 okul, araçlar

ında alternatif yakıt türlerini deneyecek.

Fransa`da 22-24 May

ıs tarihinde düzenlenecek ve 200 takımın yarışacağı yakıt verimliliği yarışması Shell Eco-Marathon 2008 için geri sayım başladı. Yarının yetişkinlerini yakıt tasarrufu ile yenilenebilir, çevreci enerji türlerinin araştırılmasına teşvik eden Shell Eco-marathon 2008`de Türkiye`den İstanbul, Adana, Sakarya, Eskişehir, Ankara, Kayseri ve Trabzon`dan toplam 16 okul yarışacak. Genç Türk öğrencileri, Mayıs ayında Fransa`nın Nogaro yarış pistinde yenilikçi araçlarını ilk kez gün ışığına çıkardıklarında, dünya devi otomobil tasarımcılarına, sürdürülebilir bir ulaşım için yarattıkları çözüm önerilerini sunma fırsatını yakalayacak.

 

Shell Eco-marathon

`a katılarak bilgi ve yeteneklerini uluslararası arenada yarıştırma şansını elde edecek olan Türk gençleri, araçlarının tasarım ve yapım çalışmalarına ise son hızla devam ediyor. Ekipler, önümüzdeki 3 ay içerisinde, en az yakıtı en yüksek verimlilikte kullanarak geliştirdikleri çevreci araçlarının yapımını tamamlayacak, ardından Mayıs ayında Fransa`da düzenlenecek organizasyonda yarıştıracak.

 

GELECEĞİN ARAÇLARI

Bu yıl 23.

`sü düzenlenecek Shell Eco-marathon`a Türkiye, 5. kez katılacak. Genç Türk öğrencilerinin geliştirdikleri yarının akıllı araçlarında yeni enerji türlerinin kullanımı ve UrbanConcept (görünüş olarak yol amaçlı normal otomobillere benzeyen) tasarım çok üst seviyede. Türkiye`den yarışmaya katılacak olan projeler içerisinde, LPG ve petrolün yanı sıra, geleceğin enerji türü olarak nitelendirilen “hidrojen” ve “ethanol” ile çalışan araçlar bile var. 9`u “hidrojen” olmak üzere toplam 10 okul, araçlarında alternatif yakıt türlerini deneyecek.

 

Öyle ki, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) öğrencilerinin Shell Eco-marathon

`da UrbanConcept kategorisinde yarıştıracağı “Hydrobee” isimli araç, Türkiye`de hidrojen pili ile çalışan araçlar kategorisinde öncü çalışmalar arasında yer alıyor. Yarışmaya 3. kez katılacak olan İTÜ`lü öğrenciler, tasarladıkları bu araçla, 1 litre yakıt ile bin-bin 500 km yol kat etmeyi hedefliyor.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2019 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Sadece LGS`de Çıkabilecek Sorular