Dosyalarda Araştır Fenokulunda Araştır
1325 Online (1058 Mobil)
TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
Hırsızsavar`dan hırsıza yaptıkları
TEKNOLOJİ 10 Haziran 2013 Pazartesi 04:12 | 1294 Kez okundu
"Hırsızsavar" adı verilen cihaz, hırsıza yapmadığını bırakmıyor. Hırsızsavar, nefesini kesiyor, görmesini engelliyor hırsıza geriye tek bir kurtuluş yolu kalıyor.
M. Rıfat YEĞEN`in haberi

Kamera kayıtlarından hemen her gün izlediğimiz soygun görüntüleri artık tarihe karışıyor. Bir Türk firması olan Süper Güvenlik Teknolojileri (SGT), hırsızların işini hayli zorlaştıracak yeni bir alarm cihazı geliştirdi.

Mehmet Ali Uslu ve Tekin Birdal`ın icadı olan SGT sayesinde siz evde yokken mekâna giren insanları korkunç bir akıbet bekliyor. Cihaz, var olan alarm sistemlerine bile entegre edilebiliyor.

Hareket algılayıcı dedektörler sayesinde en küçük bir hareketle aktif konuma geçen cihaz, ilk başta güçlü bir ses dalgası yayıyor. Hırsızın içeri attığı ilk adımda püsküren güçlü bir kimyasal gaz, hırsızın gırtlağını sıkarmışçasına nefes almasını engelliyor.

Hırsızın gözlerinde ise müthiş bir yanma hissiyle birlikte % 95 oranında görme kaybı oluşuyor. Bunların üzerine hırsızın cildinde, derisi yüzülüyormuş gibi bir acı meydana geliyor. Bütün bu acılara katlanamayan hırsız, hiçbir şey almadan kendini dışarı atıyor. Bu kimyasalın insan sağlığına hiçbir zararı olmadığını belirten mucitlerinin verdiği bilgilere göre, hırsızı dumura uğratan kimyevi maddenin etkisi açık havada yarım saat sonra kayboluyor.

Bu icadın patentini alan Uslu ve Birdal, ürünün tescil edilirken defalarca denendiğini ve bu olayların aynen anlatıldığı gibi cereyan ettiğini söylüyor. Tekin Birdal, "Bu sistem diğer alarmlar gibi hırsızı durdurmuyor, dokunmadan tekme tokat dışarı atıyor. Hem de kaç kişi olursa olsun." diye bilgi veriyor.

Cihaz insan vücudunun ısısına duyarlı olduğundan, evcil hayvanlar evde gezinirken aktif duruma geçmiyor. Elektrik kesildiği anda akü devreye giriyor. Kablolarına zarar verildiği takdirde de sabotaj durumunu otomatik algılayan cihaz, anında gaz püskürtmeye başlıyor. Piyasaya yeni çıkan `hırsızsavar` (http://www.superguvenlik.com) şu anda 600 YTL`den satılıyor.

Zaman
Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
Pencereyi Kapat
Asitler ve Bazlar sonu konu kapsamlı High Score