TEKNOLOJİ Haberi
Diğer Haberler
İlk Ders Konusu Belli Oldu "Suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılması"
TEKNOLOJİ 21 Ekim 2014 Salı 23:42 | 7003 Kez okundu

 

Suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılması İle ilgili olarak MEB tüm bağlı tüm resmî ve özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının bütün sınıflarında uygun görülecek ders saatlerinde suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılmasına yönelik eğitim çalışmalarına ağırlık vermelerine yönelik genelge gönderdi.

Genelge Aşağıdadır.

Söz konusu genelge ve eklerine http://ttkb.meb.gov.tr web sitesindeki Duyurular bölümünden ulaşılabilir.

Sayı : B.08.0.TTK.0.01.01.00 Konu : Suyun Tasarruflu Kullanımı             03/09/2008
 
 
 Bilindiği gibi son yıllarda iklim değişikliğine bağlı olarak dünyanın kimi bölgelerindeki gibi ülkemizde de yağışların yetersizliği nedeniyle kuraklık baş göstermektedir. Mevcut kaynakların bilinçsiz kullanımı neticesinde su kaynakları hızla tükenmektedir. Diğer taraftan okul. kurum, konut vb. yerlerde mevcut su kaynaklarının bilinçsiz kullanılması çevre, birey ve toplum sağlığımızı ciddi oranda tehdit etmektedir.
 Su ve su kaynaklarının kullanım amaçlarına göre israf edilmeden tasarruflu bir şekilde kullanılarak, sonraki kuşaklara yaşanabilir bir çevre bırakabilmek için bireylere, kurumlara kısaca toplumun bütün kesimlerine önemli sorumlulukların düştüğü yadsınamaz bir gerçektir.
 Bu amaçla 2008-2009 Öğretim Yılının ilk haftasında Bakanlığımıza bağlı tüm resmî ve özel ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarının bütün sınıflarında uygun görülecek ders saatlerinde suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılmasına yönelik eğitim çalışmalarına öncelik verilecektir.
 Bu bağlamda ekle verilen konu ve etkinlik örnekleri okul yönetimlerinin koordinesinde;
 • İlköğretim okullarının 1-8. sınıflarında hayat bilgisi, sosyal bilgiler ile fen ve teknoloji derslerinde sınıf ve branş öğretmenleri tarafından,
 • Ortaöğretim kurumlarının tüm sınıflarında kimya, biyoloji ve coğrafya öğretmenleri tarafından işlenecektir.
 • Ayrıca tüm öğretmen ve personel konu ve etkinliklerle ilgili olarak bilgilendirilecektir.
 Birer öneri niteliğinde hazırlanan etkinlikler, öğrenci ve sınıf düzeyi ile çevrenin durumuna göre öğretmen tarafından güncel yaşamla bağ kurularak zenginleştirilip düzeye uygun hâle getirilecektir. Okulun bulunduğu coğrafi bölge ile iklim ve çevrenin durumu dikkate alınarak etkinlik örnekleri işlenecektir.
 Konu ile ilgili etkinliklerin elektronik kayıtlarına Bölgesel Çevre Merkezi (REC) Türkiye Ofisinin www.yesilkutu.net internet adresinden ulaşılabilecektir.

Yorum İçin Üye Girişi
Şikayet Bildirimi
Avatar Seç
   
Yorumunuz şu an yayınlanacaktır. Fenokulu'nun bir eğitim sitesi olduğunu, IP numaranızın bizde saklandığını ve yasal sorumluluğun size ait olduğunu bilerek mesajınızı yazınız. Üç adet şikâyet et tuşu ile mesajınızın görüntülenmesi durdurulup incelemeye gönderilir.
Görüş ve yorumlarınız bizim için değerlidir. Yorumlarınız kontrol edildikten sonra yayınlanmaktadır.


Yorumlar Yükleniyor..
 
Fenokulu.net , Fen eğitimine katkı sağlamak için kurulmuştur. Paylaşımda bulunan Fen Bilimleri öğretmenlerinin çalışmaları, sınıfın dışına çıkmış,
diğer öğrenci ve öğretmenlerin kullanımına sunulmuştur. Kaynak gösterilerek çalışmalar paylaşılabilir.
Fatih AKYÜZ © 2002-2020 Fenokulu.net
       İletişim & Reklam Kaldırılması İstenilen Doküman
7. Sınıf Başarı Var Soru Bankası